Nouzový stav až do konce dubna, žádá vláda, nařídila také testování živnostníků

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 22. březen 2021 18:39
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Vláda bude žádat poslance o prodloužení nouzového stavu do 27. dubna, tedy o dalších 30 dnů. Nově také rozhodla, že budou muset testovat i firmy do deseti zaměstnanců, samotesty budou muset dělat OSVČ, které nepracují z domova, i neziskové organizace.

Jestli bude nouzový stav prodloužený a na kolik dní, je zatím ve hvězdách. Kabinet Andreje Babiše totiž nemá prozatím přislíbenou podporu ani jedné ze stran. Komunisté, kteří vládu tolerují, hlasovali proti prodloužení nouzového stavu před tím, než se na jeho pokračování domluvil Babiš s hejtmany. Ve středu má premiér s ministrem zdravotnictví Blatným jednat s opozicí, samotné zasedání sněmovny se bude konat v pátek.

Testovat se musí už skoro každý, kromě lidí na home-office

Vláda rozšířila počet lidí, kteří se budou muset testovat. „Živnostník, který přichází do styku se zákazníkem, se musí testovat,“ řekl po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček. Poprvé budou muset tuto povinnost OSVČ splnit do 6. dubna, stejně jako firmy do deseti zaměstnanců a neziskové organizace. S případným nařízením častějšího testování ve firmách chce Havlíček počkat ještě na vyhodnocení jednoho kola testů.

Karantény a izolace bude kontrolovat policie

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka se nově počítá také se zapojením policistů do kontrol lidí, kteří mají nařízenou karanténu či izolaci. "Příslušené seznamy dodají krajské hygienické stanice," dodal.