Nová část cyklostezky přispěje k bezpečnosti cyklistů

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 30. červen 2022 09:01
Nová část cyklostezky přispěje k bezpečnosti cyklistů Zdroj foto: Magistrát města Plzně

Plzeň včera otevřela novou část cyklostezky v ulici Na Roudné. Úsek je dlouhý pouhých 325 metrů, je ale velmi důležitý na frekventované trase z centra města k boleveckým rybníkům, na sídliště Lochotín a Košutka, na Bílou Horu, nebo pro spojení do čtvrti Doubravka. Dosud touto částí jezdili cyklisté po komunikaci spolu s auty. Postavení stezky přišlo město na 9,6 milionu korun. Náklady zvedlo nutné zpevnění břehu Berounky, poškozeného při povodních v roce 2002, řekl ČTK primátorův náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09). Radnice v současné době staví nebo je těsně před zahájením stavby dalších cyklostezek za desítky milionů korun.

"Tento úsek je v místě, kde to bylo pro cyklisty opravdu nebezpečné, protože tady museli jezdit v běžném provozu. Je to součást našeho plánu propojení Štruncových sadů a rybníků jako hodně frekventované osy, kterou lidé využívají dopravně i rekreačně," řekl Vozobule. Na trase z centra ze Štruncových sadů k boleveckým rybníkům podle něj ještě chybí opravit lávku ve Štruncových sadech a postavit úsek mezi Luční ulici na Roudné a pivovarskými studnami přes nivu řeky. Zatím se tudy jezdí po polní cestě, její stav ale už neodpovídá kvalitě zbytku trasy. "Ten úsek jsme nemohli zatím udělat, protože čekáme, až plynaři opraví vysokotlaké potrubí plynu, to by snad mělo být v příští roce," řekl náměstek.

Podle plzeňské cyklokoordinátorky a cykloprůvodkyně Radky Žákové je nový asfaltový úsek cyklostezky, jehož šířka je  dva až 2,75 metru, velmi důležitý na novém cyklistickém spojení mezi centrem a Lochotínem. Loni byla otevřena stezka podél nové části městského okruhu v ulici Na Sudech, dnes otevřený úsek na ní navazuje na kruhové křižovatce. "Pro nás bylo důležité tuhle stezku udělat, aby pohyb cyklistů na celé trase byl co nejbezpečnější. Těmito místy jezdí rodiny s dětmi, ženy či starší lidé, kteří se bojí jet na kole na frekventované komunikaci. Tudy se jezdí vykoupat k Boleveckému rybníku. Právě pro tyto skupiny je tento úsek velice důležitý," řekla.

Nový úsek je v části od silnice oddělený svodidly, od svahu řeky ho dělí kovové zábradlí. Pro zpevnění břehu Berounky, poškozeného povodněmi, bylo nutné zapustit do svahu asi dva metry vysokou stěnu z košů s kameny.

Město už letos dělá nebo chce udělat novou cyklostezku na Bílé Hoře, dokončeno by mělo být propojení cyklostezky u zoo k lávce u Mže. Město pracuje také na dvou greenways - trasách podél řek. Jedna je mezi Křimicemi a Malesicemi a druhá u Radbuzy na Slovanech. Spolu s obvodem Doubravka začne město v příštích dnech stavět cyklostezku mezi Újezdem a Červeným Hrádkem, která by měla mít dvě větve. "Když to všechno dobře dopadne, tak bychom měli letos stihnout i cyklostezku do Vejprnic," dodal Vozobule, Náklady na všechny tyto projekty odhadl na 50 až 60 milionů korun.

Zdroj: ČTK