Nová covidová opatření odrazují hosty. Restauracím prudce klesly tržby

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 1. listopad 2021 17:56
Nová covidová opatření odrazují hosty. Restauracím prudce klesly tržby ilustrační. Foto: J. Vízner

Nejen na to, zda si host dá raději vývar nebo gulášovku, ale také na to jestli je očkovaný, testovaný nebo zda v posledních měsících prodělal koronavirus se musí ptát obsluha restaurací. Od dnešního dne totiž platí povinná kontrola hostů. A to velké množství hostů odradilo, některým restauracím klesly tržby o více než polovinu.

"V tuhle chvíli k tomu zaujímáme jednoduchý názor. Chceme dělat svojí práci, čepovat dobré pivo, obsluhovat, protože to je naše práce. Pokud tyto nařízení mají přispět k tomu, aby zůstaly restaurace otevřené, tak proč ne," myslí si provozní restaurace Plzeňka v centru Plzně Karel Míšek. Sám přiznal, že je mu jasné, že se najdou hosté, které to odradí. "S tím se bohužel nedá nic dělat. My postupujeme podle nařízení, jsme rádi, že je otevřeno a že děláme svojí práci," dodal. Například obědů právě v této restauraci prodali přitom jen polovinu toho, co v jiný běžný den.

A podobně špatně na tom s návštěvností byli i další. "Na obědy jsme měli 25 hostů, minulý týden kolem stovky," řekl provozní restaurace Wallis v centru Lukáš Valenta. Hosté většinou doklad o bezinfekčnosti předkládají, ale jeden z nich nechtěl a byl agresivní. "Dnešek nás vyděsil, uvidíme, jak dopadne celý týden," dodala místní čísnice. 

Podle spolumajitele Švejk restaurantu a regionálního předsedy Asociace hotelů a restaurací ČR Radovana Sochora byl úbytek hostů znát už minulý týden. "Lidé, kteří se v tom neorientují, raději nejdou. A podle našich průzkumů se 65 procent hostů rozhoduje jít, nebo nejít do hospod podle aktuálních nařízení, nechtějí být pod nějakým tlakem, protože hospodu chápou jako pohodové místo. 'Jen' 35 procent to nezajímá," uvedl. Číšník restaurace řekl, že dnes poklesl počet obědů o 70 procent.

Neočkovaní lidé musí mít při návštěvě restaurace potvrzení o negativním testu na koronavirus, jinak by je personál neměl obsloužit. Doba platnosti testů se počínaje dneškem zkracuje na 24 hodin v případě antigenních testů a na tři dny u PCR testů. "Zásah do našeho odvětví je to velký. Dělníci, kteří chodí do naší restaurace v Nepomuku každý den už půl roku, dnes šli raději do fast foodu na kebab, protože nejsou očkovaní, nechtěli se testovat a mít oplétačky," dodal Sochor.

osm+čtk