Při záchraně života mají strážníkům pomoci nové cvičné figuríny

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 27. únor 2023 15:11
Při záchraně života mají strážníkům pomoci nové cvičné figuríny Foto: MP Plzeň

Sadu několika nových figurín, které mají zlepšit první pomoc u záchrany kojenců, dětí i dospělých, má nově k dispozici Městská policie Plzeň.

Plzeňští strážníci musí první pomoc zvládat bez zaváhání. Každý den se totiž pohybují po městě, kde se mohou kdykoliv setkat s občanem, kterému se zdravotně přitíží. "Naši strážníci mají za sebou nespočet událostí, kdy museli zahájit kardiopulmonální resuscitaci a díky kvalitně prováděné první pomoci se jim podařilo zachránit lidský život," potvrdila mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Pomoci nacvičit kritické situace, mají plzeňským strážníkům nové figuríny. Ty komunikují pomocí mobilní aplikace a strážníci přesně vědí zpětnou vazbu správné resuscitace. "Po nácviku poskytuje návrhy na zlepšení. Díky tomu budou naši strážníci perfektně připraveni i na situace záchrany dítěte, které nejsou pro nikoho z nás lehkou záležitostí," podotkla Pužmanová. Vzhledem k tomu, že se strážník může setkat i s tím, že bude muset zahájit resuscitaci u malého dítěte nebo miminka, kde se taková první pomoc liší od dospělého jedince, byla podle Pužmanové vybrána v projektu sada figurín, která simuluje kojence, pětiletého pacienta a dospělého s průměrnou fyziologií a anatomií. 

„Jedná se o skvělý projekt, který dokazuje, že Městská policie Plzeň zdaleka není jen represivní složkou, ale v řadě případů také pomáhá. Život je to nejcennější, co máme. Proto jsem moc rád, že můžeme zlepšit výcvik pro jeho případnou záchranu, i když si samozřejmě přeji, abychom takových situací ve skutečnosti řešili co nejméně,“ dodal radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer.