Koalici v kraji tvoří ODS, TOP 09, Piráti a STAN. Nejsilnější opoziční stranou je ANO, v opozici jsou i ČSSD, KSČM a další strany.
"Velké plus vidím v tom, že se zatím vždy snažíme hledat shodu a vyříkávat si různé pohledy. Materiály, které jsou do rady a zastupitelstva, se vždy předem on-line prodiskutují a pak jsme je schopni schválit. Pokud některé věci nejsou ve shodě, tak je odložíme a projednáme za nějakou dobu znovu," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS), která od března opustila Sněmovnu, což před volbami slíbila. Před každou radou je vždy neformální jednání a pokud není shoda, tak je bod z jednání stažen. Podle hejtmanky dosud nebyly žádné konflikty. Na zastupitelstvo se nedostal bod, který by předtím neprojednaly a neodsouhlasily výbory, uvedla.
Opozice: Spolupráce s koalicí se zlepšila
"Spolupráce je daleko vstřícnější a lepší, než byla minulé volební období, kdy byla ve vedení ČSSD, " řekl předseda zastupitelského klubu opozičního ANO a předseda kontrolního výboru kraje Petr Vanka. Podle něj hejtmanka, která má v gesci také zdravotnictví, v současné době "dělá, co může" a v boji s pandemií udělal kraj maximum, co šlo. "Nejhorší je, že se nemůžeme stýkat. Jinak se vyřizují věci, když spolu mluvíte z očí do očí," řekl. Podle Vanky jsou v současné době nejdůležitější investice. "Peníze se teď vydávají rozumným způsobem na akce, které mají smysl a v budoucnu se z nich něco dokáže vrátit, ne na poutě nebo pivní slavnosti," uvedl. Změny ve zdravotnickém holdingu i v seniorském domě Vanka respektuje.
Kraj koncem roku schválil rozpočet a od prosince připravoval očkování. "Bohužel v lednu nám přibyl problém v tom, že čísla nakažených stoupala a stoupala. S Karlovarským a Královéhradeckým jsme patřili k nejpostiženějším a na začátku února jsme měli i nejvyšší výskyt britské mutace," uvedla Mauritzová. Tehdy bylo v kraji rekordních 7000 pozitivně testovaných lidí týdně, ale za poslední březnový týden už "jen" 2900. Krajské, státní, soukromé i městská nemocnice musely pro pacienty s covidem uvolnit lůžka určená původně pro léčbu jiných nemocí. "Udělali jsme maximum pro to, abychom nemuseli překládat pacienty do jiných regionů," řekla hejtmanka. Domažlická nemocnice se stala covidovou. Spolupráci nemocnic považuje Mauritzová za velký úspěch. Poslední týdny klesají počty pacientů na standardních lůžkách, ale stále jsou vysoké počty těžce nemocných na intenzivní péči, což by se mělo podle hejtmanky zlepšit za dva týdny.
"Koalice i opozice zatím vždy hledají shodu, na posledním zastupitelstvu jsem cítila obrovskou podporu naší práce," řekla Mauritzová. Kromě zvládnutí situace v nemocnicích je shoda na rychlém očkování a maximu testů. "Díky spolupráci s hospodářskou komorou jsme testovali v našich firmách dřív, než to vláda nařídila. Na Tachovsku a Domažlicku prověřily tři armádní týmy do 10. března přes 10.000 lidí z firem," uvedla. Podporu a pomoc cítí i od starostů z celého politického spektra.
Hejtmanka chválí spolupráci s hasiči, policisty i vojáky
Kraj ve spolupráci s praktickými lékaři vytvořil podmínky pro to, aby mohlo být očkováno 8000 lidí denně, dosavadní rekord byl zatím 3000 minulý pátek. "Problémem je nepravidelná dodávka vakcín, velmi špatně se tak plánuje činnost center. Ta mají společné porady a dohadují se na počtech dávek," uvedla Mauritzová. Kraj vytvořil v Plzni velkokapacitní očkovací centrum, jímž může projít až 1200 lidí za den. Dosud bylo v kraji s 590.000 obyvateli spotřebováno téměř 100.000 vakcín, z toho třetina na druhou dávku. Z 10.000 pedagogů je jich naočkováno téměř 8000. Kraj se bude snažit, aby do 12. dubna měli učitelé alespoň jednu dávku, uvedla hejtmanka. Počty obdržených vakcín se poslední týden zvyšují a od dubna by jich mělo být ještě víc. Od konce minulého týdne je zapojeno 95 praktiků z 200 přihlášených.
"Výborná spolupráce je s hasiči, policisty i krajským velitelstvím armády. Integrované složky záchranného systému prokázaly neuvěřitelnou týmovou práci. Za celou dobu jsme nezažila jediný konflikt," uvedla Mauritzová.
Pandemická situace neomezila chod kraje, žádná investiční akce nebyla zastavena, dotace obcím pokračují. "Samozřejmě chybí osobní kontakt mezi lidmi. Je tam ale obrovská snaha ze strany koalice, opozice i aparátu, aby se chod kraje nezastavil," uvedla. "S předsedy zastupitelských klubů se běžně setkáváme, uznávají naše argumenty a řešíme je," řekl Vanka.
Situaci sušické nemocnice, která má problémy s penězi i s personálem, řeší pracovní skupina kraje. Analýza stavu bude hotová do konce května, kdy budou na stole varianty, jak by mohla fungovat. Může ji převzít kraj, ale mohla by nadále zůstat pod městem s tím, že by kraj přispíval na péči. "Nikdy pro nás nebyla bokem," řekla hejtmanka. Kraj tam zajistil pomoc armády, dodal přístroje na ventilaci a podporu dýchání, zařídil vakcíny a podpořil testování. Radní tam teď po dohodě s městem vyslali manažera Klatovské nemocnice, který dává dohromady ekonomická a personální data, aby bylo jasné, v jakém stavu nemocnice je.
čtk