Očkovací místo v nákupním centru otevřelo kvůli velkému zájmu dřív

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 29. listopad 2021 10:35
Očkovací místo v nákupním centru otevřelo kvůli velkému zájmu dřív Foto: M. Osvaldová

Mělo otevřít oficiálně až v 9 hodin, nakonec ale první zájemce o očkování přivítalo nově otevřené očkovací centrum v bývalém obchodním domě Prior už o půl hodiny dřív. V té chvíli se totiž venku tvořily fronty čítající desítky lidí.

261913081 459571528865174 6537770583165649846 nNa první dávku přišel do nového očkovacího centra Robin. Sám přiznává, že ho donutila vládní opatření. "Kvůli práci ve Švýcarsku, dělám tam od začátku prázdnin. Doteď to bylo v pohodě, teď už ale začaly problémy. A také pojedu s přítelkyní na dovolenou na Tenerife," vysvětloval. Kvůli rychlosti zvolil jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson.

Na třetí dávku přišli bez registrace manželé Jana a Jiří z Kozolup. "Nechtěli jsme čekat, měli jsme čas a cestu do Plzně. Jít na třetí dávku pro nás byla samozřejmost," tvrdili shodně. Další žena, cizinka, se nechala naočkovat jen vakcínou Johnson & Johnson. "Měla jsem moc práce, nestihla jsem to dřív. Chtěla jsem sama, žádné zpřísnění opatření v tom roli nehrálo," tvrdila.

Očkovací centrum funguje výhradně bez registrace, lidé mohou přijít na první, druhou i posilující dávku. A volit mohou ze všech tří dostupných vakcín - Pfizer, Moderna, Johnson and Johnson. Příprava trvala asi sedm dní. "V tuto chvíli máme personální obsazení přizpůsobené kapacitě 500 osob, jsme ale připraveni ji zvednout až na 800 osob, případně i přes 1000 osob. Očekávání nejsme schopni předpovědět," uvedl ředitel provozující EUC Kliniky Plzeň Jan Šlajs. Sehnat personál přitom podle něj nebylo jednoduché. "I díky pomoci Plzeňského kraje se nám podařilo lidi nabrat. V pondělí jsme začali shánět a ve středu jsme ho měli. Jsou tu lidé z krajských nemocnic a někdo i z Fakultní nemocnice v rámci jejich individuálního volna," popsal.

Součástí centra jsou dvě administrativní pracoviště a tři očkovací boxy. K dispozici jsou tři lékaři, kteří indikují očkování před tím, než dojde k samotné aplikaci. "Vakcín je dostatek, vůbec je neřešíme. Počítáme s tím, že tu budeme očkovat zhruba tři měsíce," dodal. 

Nové očkovací místo se nachází ve 2. patře bývalého obchodního domu Prior v centru Plzně na Americké třídě. Jeho provoz od 8 – 16 hodin bude zajišťovat EUC Klinika Plzeň, která dosud očkuje denně na své nedaleké poliklinice na Denisově nábřeží, ve vybraných dnech pak ve Stříbře a Kralovicích. „Hledali jsme především vhodný, zastřešený prostor, který s ohledem na námi požadovaný komfort pro očkované i personál nabídne dostatečné zázemí. Poloha očkovacího centra je strategicky výhodná. Je v blízkosti vlakového a autobusového nádraží, zastávek městské hromadné dopravy a lze zde i snadno zaparkovat. Otevřením očkovacího místa bez registrace zároveň také zabráníme tlaku na stávající centra, která by musela velmi komplikovaně navyšovat své kapacity,“ dodala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.