Oblíbená phalaenopsis, co dělat, aby častěji kvetla?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 14. leden 2021 17:57
orchidej plzencz ilustrační, pixabay

O phalaenopsis se říká, že je jedna z nejsnadnějších orchidejí na pěstování. Některé začátečníky však může pěkně potrápit.

ilustrační, pixabay

Když si přinese orchidej domů z obchodu, tak se obalená květy. V obrovských sklenících jim zahradnické firmy dokáží vytvořit perfektní podmínky, aby byla rostlina obalená pestrobarevnými květy a dobře se prodávala. Jakmile květy odkvetou, tak si s ní pěstitelé neví rady.

O orchidejích je známo, že nemají rády výkyvy teplot. Bude vám nejvíce kvést, jen tehdy, když teplota v noci bude maximálně o 6°C nižší než před den. Zvažte její vhodné umístění. I přes zimu jí dopřejte dostatek slunečního světla a umístěte jí poblíž okna.

Někteří pěstitelé doporučují i delší interval mezi zálivkami. Dávejte pozor na přelití. Když rostlina stojí ve vodě, začnou jí velmi rychle uhnívat kořeny. Orchideje se prodávají v průhledných květináčích, kde můžete sledovat, jestli je substrát suchý a jakou barvu mají kořeny. Rostlina potřebuje vodu, až když její kořeny zešednou.

Pokud se rozhodnete phalaenopsis přesadit sáhněte jen po kvalitním substrátu určeném přímo pro orchideje. Potřebuje vzdušný substrát, který často obsahuje borovicovou kůru.

Názory na zkracování stvolu po odkvětu se různí. Je to tedy na vás. Pokud rostlinu zastřihnete, tak jí neublížíte. Může brzy vyrašit postranní květní stvol.

ilustrační, pixabay