Obyvatelé plzeňského obvodu rozhodli: Chtějí ovocné stromky u svých parků

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 14. květen 2024 17:46
Obyvatelé plzeňského obvodu rozhodli: Chtějí ovocné stromky u svých parků Zdroj: ÚMO Plzeň 1

Výsadba ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník vyhrála ve vůbec prvním participativním rozpočtu na Jedničce. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské, třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Lidé hlasovali celý měsíc až do 10. května, zaslali více než sedmnáct set hlasů. První plzeňský obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy.

„Na participativní rozpočet jsme vyčlenili dohromady 1,5 milionu korun. Věřím tomu, že se nám podaří pokrýt náklady na všechny tři vítězné náměty – tedy výsadbu stromů, kterou uděláme už letos na podzim, workoutovou sestavu ve vnitrobloku Plaské ulice, která by mohla být hotová v letošním nebo příštím roce, a v neposlední řadě i umístění meteostanic ke školám – zde uvidíme, na kolik stanic budeme mít peníze. Nyní je třeba upřesnit rozpočty k uvedeným záměrům, u toho začneme, poté se domluvíme na dalším postupu,“ řekl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, který má na starosti oblast investic a životního prostředí.

Vůbec první participativní rozpočet na Jedničce byl spuštěn v dubnu. Lidé pak mohli hlasovat od 10. dubna do 10. května. Z každého telefonního čísla bylo možné podpořit dva projekty, a jednomu naopak přidělit negativní hlas. Dohromady se zapojilo 874 lidí, kteří zaslali celkem 1723 hlasů – 1431 kladných a 292 záporných. Záporné hlasy se od těch kladných odečetly. Došlo tak např. i k situaci, že jeden z nápadů skončil v minusu. Konkrétně jde o umístění psích pisoárů na Roudné. Námět totiž získal více záporných hlasů než kladných, 87 proti a 17 pro.

„Výsledky jsou pro nás hlavně velkou zpětnou vazbou od zdejších obyvatel. Na to, že to byl první ročník, se jich zapojilo celkem dost a já věřím, že další ročníky osloví ještě více lidí. Vnímám to tak, že mají zájem o to, jak vypadá okolí míst, kde žijí, a chtějí ovlivnit, na co se použijí veřejné finance. Sám jsem měl jiné favority, ale z výsledku mám radost,“ uvedl místostarosta Jiří Rezek, který participativní rozpočet inicioval. V Plzni s ním už před lety začali na Čtyřce, loni se připojila Trojka a letos i Jednička. Myšlenka rozpočtu sdíleného s veřejností je prostá: zlepšení a zvelebení veřejného prostoru.

Lidé mohli vybírat hned z 15 námětů, které v uplynulých letech sami navrhli. „Všechny projekty jsme posoudili, abychom věděli, zda jsou realizovatelné,“ řekl k tomu Šuma. Občané, kteří mají náměty do dalšího ročníku, je mohou zaslat už nyní na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..