Nečkovaní budou moci do hospod, ke kadeřnici i na akce, potvrdila vláda

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 3. únor 2022 08:02
Nečkovaní budou moci do hospod, ke kadeřnici i na akce, potvrdila vláda ilustrační. Foto: J. Vízner

Povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce končí k 9. únoru. Na tiskové konferenci to potvrdil premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Vláda tak reagovala na předchozí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který platnost kontrol certifikátů v restauracích, klubech a hotelech zrušil.

„Říkal jsem, že nejpozději začátkem března oznámím omezení opatření. Nakonec jsme s odborníky dospěli k tomu, že to můžeme udělat daleko dříve v postupném režimu. První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování (k 18. únoru, pozn. red.),“ potvrdil ministr Válek. Podle Fialy rozhodnutí soudu zrušení opatření jen o několik dní urychlilo. "Nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie naší vlády v boji s covidem,“ podotkl.

V platnosti naopak i po 9. únoru zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. I nadále bude platit také omezení počtu účastníků na hromadných akcích, kterých se může zúčastnit 1000 lidí.

NSS mimořádné opatření zrušil

Kabinet Petra Fialy tak reagoval na jen pár hodin staré rozhodnutí NSS na zrušení mimořádného opatření vyhlášeného 29. prosince 2021, které začalo platit od 3. ledna. Mimo jiné nařizuje provozovatelům stravovacích služeb, aby kontrolovali u dospělých hostů, zda mají certifikát o očkování nebo prodělání nemoci. Předseda senátu NSS Petr Mikeš uvedl, že opatření kontrol certifikátů nemá oporu v pandemickém zákoně. Soud dal nicméně ministerstvu zdravotnictví čas na nápravu.

„Právě tuto část o prokazování bezinfekčnosti zákazníků či hostů v restauračních zařízeních a zařízení pro ubytování Nejvyšší správní soud zrušil. Neexistuje pro něj opora v pandemickém zákoně. Znamená to tedy, že do restaurací a hotelů budou moci přijít i lidé, kteří onemocnění covid-19 neprodělali nebo nejsou očkovaní,“ pronesl Petr Mikeš s tím, že rozsudek nabyde účinnosti za týden, ve středu 9. února o půlnoci.