Očkovaní versus neočkovaní. Společnost rozděluje vakcína

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 22. listopad 2021 06:52
Očkovaní versus neočkovaní. Společnost rozděluje vakcína ilustrační. Foto: FN Plzeň

Kvůli neočkovaným jsme na tom takhle špatně! Ne, i očkovaní jsou pozitivní a je to horší, protože si jich nikdo nevšímá. Přesně tyto dva protichůdné názory teď hýbou společností. Protiepidemické restrikce, které nutí lidi k tomu, aby se nechali očkovat a nenabízí jiné varianty, začaly rozdělovat společnost. A to na zastánce očkování a na odpírače. Na sociálních sítích se k tomu vedou mnohdy vyhrocené debaty. 

Očkování, očkování a zase očkování. Poslední dobou neslyšíme v médiích, ale i mezi lidmi nic jiného. Poslední avizované restrikce jen umocnily rozdělení společnosti na očkované a neočkované. Ti stojí proti sobě. "Nejsem očkovaný, nenechám se očkovat a ti očkovaný, ať se do nás ne*erou. Protože to je každého věc, je to svobodný názor. Platí Ústava práv a svobod a tam je jasně řečeno, že já se nemusím nechat očkovat a ani vláda mi to nemůže nařídit," tvrdil například jeden z oslovených. Další ale kontrují. "Očkování by bylo dobré, jsme teď na tom bití my, co naočkovaní jsme," opáčil další.

Názorově rozdělení jsou i lékaři. Většina z nich očkování prosazuje, najsou se ale i ti, kteří reagují na přijaté restrikce negativně. "Ty restrikce jsou naprosto bezprecedentní. Přijde mi, že si vůbec neuvědomují, jak ztrácíme rychle svobodu, kterou jsme tady třicet let měli a nelíbí se mi to," prohlásil například praktický lékař Josef Dvořák. Sám tvrdí, že by přednostně očkoval veškeré rizikový skupiny. "Rozhodně si myslím, že lidé nad 40 let by měli být očkovaní, ale přijde mi naprosto zbytečný tlak na to, očkovat teenegery, očkovat děti, očkovat lidi, kteří to nechtějí," dodal Dvořák.

Očkování nerozděluje pouze lidi, kteří se osobně neznají a hádají se na sociálních sítích. Rozděluje i přátele, kteří spolu chodí na pivo. "Ta společnost je rozdělená. Samozřejmě, že opravdu i kamarádi štamgasti, kteří spolu seděli u jednoho piva, tak dneska na sebe koukají skoro přes prsty. Jeden označuje druhýho za odmítače, druhý zase za roznašeče," popsal provozovatel restaurací David Rossi.