Plzeňské divadlo poprvé v historii uvede známé dílo Leoše Janáčka

Zveřejněno v Kultura
Od - středa, 13. říjen 2021 16:09
Plzeňské divadlo poprvé v historii uvede známé dílo Leoše Janáčka Zdroj foto: DJKT

Vůbec poprvé uvede v sobotu 16. října plzeňské Divadlo J. K. Tyla operu Leoše Janáčka Věc Makropulos, jejíž premiéra byla v Brně v roce 1926. Premiéra se původně měla odehrát už před rokem, plány ale zhatila pandemie koronaviru.

01 Makropulos originaly 2477Režie Věci Makropulos se ujal sám ředitel divadla Martin Otava. Ten má s Jenáčkovými díly zkušenosti, v Čechách ale jeho dílo režíruje poprvé. !Režíroval jsem první provedení všech jeho oper v Japonsku v češtině s Tokijským symfonickým orchestrem. Dělal jsem Věc Makropulos v Katánii na Sicílii se světovým obsazením, dále Jenůfu v bratislavském národním divadle," uvedl. Podle Otavy Češi stále většinově hodnotí Janáčka jako příliš moderního, málo srozumitelného a málo melodického autora. "Nechápu to. Všude ve světě, kde ho uvádějí, je považován za světového autora, který je navštěvovaný a vysoce hodnocený," řekl Otava.

Výjimečnost skladatelových děl potvrzuje i šéfdirigent Norbert Baxa, autor hudebního nastudování. „Janáčkova hudební mluva je naprosto originální a jeho dramatické cítění, se kterým uchopuje libreto a komponuje operu, je ohromující. Pro mne v pozici interpreta je to obrovská výzva. Janáček přetavuje lidské emoce do hudby zcela neopakovatelným způsobem," podotkl.

02 Makropulos originaly 2081Hlavní roli Emilii Marty, ženy, která je uvnitř vyhaslá a unavená dlouhým životem, ztvární sólistka operního souboru Ivana Veberová. "Docela jsem i ráda, že se premiéra natahovala. Je to role náročná herecky i po hudební stránce, takže měla čas dozrát. Před rokem bych neměla tak dobrý pocit a nebyla bych tak jistá," popsala. Veberová prý tíhla k Jenáčkovi odmalička. "Měla jsem ale ráda spíš melodičtější díla, jako třeba Její Pastorkyňa. Věc Makropulos je trochu jiná. Tato opera nebude možná vyhovovat na první poslech, ale když si to poslechnete víckrát, tak budete unešeni," podotkla.

Zatímco v jiných rolích se zpěváci alternují, Veberová odehraje všechna představení sama. "Dobré je to, že si vyzkoušíte dvakrát tolik. Ale trochu mě mrzí, že se na to nemohu podívat z druhé strany a inspirovat se od kolegyně," dodala. 

V dalších rolích se objeví neméně známá jména, mimo jiné Philippe Castagner, Richard Samek, Petr Horák, Tomáš Kořínek, Jiří Kubík, Svatopluk Sem, Amir Khan, Jevhen Šokalo, Dalibor Tolaš, František Zahradníček, Jan Hnyk či Jan Ježek.

Foto: DJKT