Organizátoři koncertů žijí v nejistotě. Nebude ani Metalfest, další vyčkávají

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 11. duben 2021 11:38
metalfest01 ilustrační foto

Nejistota ohledně pořádání velkých kulturních akcí kvůli pandemii koronaviru přiměla některé pořadatele v Plzeňském kraji přesunout i letos koncerty či festivaly na příští rok. Jiní stále na přípravách svých akcí pracují, připouštějí ale, že se možná uskuteční v menší míře nebo vůbec. Už předem ohlásili pořadatelé zrušení dvou velkých červnových akcí v lochotínském amfiteátru v Plzni - festivalu Metalfest a velké open-air Noc s operou.

Pořadatele trápí nejen fakt, že nevědí, jak velké akce se budou moci pořádat, kolik diváků bude moci přijít, ale také například to, zda by museli řešit dělení plochy na sektory, případně kontrolovat návštěvníkům testy nebo potvrzení o očkování. Neustále také jednají s dodavateli a účinkujícími. Už druhý rok připravují akce s nejistotou, zda se uskuteční, což jim přináší i velké finanční ztráty, shodli se.

První letošní velkou venkovní akcí, jejíž konání už druhý rok přerušila pandemie, jsou tradiční květnové Slavnosti svobody v Plzni. Oslavy osvobození americkou armádou na konci druhé světové války se město chystá připravit v maximální míře, v jaké to v té době platná opatření dovolí, většinou se ale zřejmě přesune do on-line prostředí.

Ani letos se diváci nedočkají stěžejního projektu Divadla J. K. Tyla Noc s operou, který měl 25. června uvést Verdiho operu Macbeth. Dílo ve velkolepém nastudování se mělo rozeznít amfiteátrem u zoologické zahrady už loni. Nově divadlo určilo termín na 24. června 2022. "Tento velkolepý projekt, byť má již dlouholetou tradici, si nemůžeme dovolit organizovat v době, kdy není jisté, za jakých podmínek by bylo možné akci uskutečnit a není možné odhadnout, zda by příjmy ze vstupného dokázaly pokrýt potřebnou část nákladů," řekl ředitel divadla Martin Otava. Zatím poslední ročník v roce 2019 s Verdiho Nabuccem vidělo 7500 diváků.

Na příští rok odloží pořadatelé i festival Metalfest, který se měl konat v lochotínském amfiteátru 3. až 6. června a měl nabídnout téměř shodný program jako loni zrušený ročník, rozšířený o další vystoupení. "Je to smutné, koukat se na další promarněné léto, ale nelze nic dělat. Na příští rok máme už přislíbenou účast prakticky všech účinkujících, kteří měli vystoupit," řekl pořadatel Jiří Daron. I když organizátoři na přípravách stále pracovali, uspořádání festivalu brání situace a cestování v celé Evropě. Na Metalfest se totiž sjíždějí fanoušci z mnoha zemí, loni z 28. Také naprostá většina vystupujících jsou zahraniční kapely, které vzhledem k současné situaci a omezením vesměs ruší svá evropská turné, řekl Daron.

Jiní organizátoři vyčkávají

Naopak pořadatelé prázdninového festivalu Pekelný Ostrov 2. a 3. července v Holýšově na Plzeňsku na přípravách stále pracují. "Pekelný ostrov jsme zatím nezrušili. Máme závazek vůči našim zákazníkům, kteří si koupili vstupenku. A pokud to bude možné, jsme povinni festival udělat. My ho máme připravený už rok, neustále jednáme s dodavateli, účinkujícími, všichni jsou ještě ochotní ho uskutečnit, ale pokud to nebude možné, budeme muset řešit odklad," řekl mluvčí festivalu Jan Halík. "Ale je to velmi vyčerpávající chystat něco, o čem nevíme, jestli nakonec bude moct být nebo ne," dodal. I Pekelný ostrov má slíbenou většinu účinkujících, kteří měli vystoupit loni. Na rozdíl od Metalfestu jsou to ale převážně domácí kapely.

Na konci června se má konat festival Basinfirefest ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. I jeho pořadatelé zatím na přípravách pracují. "Asi nebude možné uspořádat festival v plném rozsahu, takže řešíme případně nějakou menší akci, ochutnávku před řádným plnohodnotným ročníkem. Trochu problém je ale termín," řekl mluvčí Pavel Pavlík. V menší míře se zřejmě podle hlavního organizátora Lukáše Krásného uskuteční také tradiční letní plzeňský festival Na Ulici. "Věříme, že festival bude moci proběhnout, i když asi ne v klasickém rozsahu, jako byl dříve. Je velmi obtížné odhadnout situaci připravit se na ni," řekl. Při této akci vystupují především plzeňské kapely.

čtk