×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Památky v Plzeňském kraji mají podobnou návštěvnost jako loni

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 28. říjen 2019 16:57
plzen_cz_švihov hrad hrad Švihov

Památky v Plzeňském kraji mají letos podobnou návštěvnost jako loni. Branami 12 státních památek spravovaných Národním památkovým ústavem (NPÚ) prošlo od ledna do konce září 248.442 návštěvníků, loni to bylo za stejné období 246.007 lidí. Informovala o tom Markéta Slabová, mluvčí českobudějovického pracoviště NPÚ, jež spravuje památky v Plzeňském kraji. Nejvíce lidí přišlo tradičně na šumavské hrady - na zříceninu Rabí a na hrad Velhartice a také na hrad Kašperk. Ten nespravuje NPÚ, ale patří městu Kašperské Hory.

Největší růst návštěvnosti letos zaznamenal hrad Švihov, rovněž na Klatovsku, kde za prvních devět měsíců stoupl počet návštěvníků oproti loňsku o téměř 37 procent. Státní památky měly letos také vyšší tržby. Loni vybraly od ledna do konce září na vstupném 16,98 milionu korun, letos to bylo 18,8 milionu korun.

"Návštěvnost památek v Plzeňském kraji byla velmi slušná, výsledky jsou přibližně stejné jako v loňském roce, přičemž to srovnání s loňským rokem je třeba posuzovat tak, že v předchozích pěti letech návštěvnost neustále rostla. Takže i když je to letos na loňských číslech, je to po nás velmi dobrý výsledek," shrnul ředitel českobudějovického NPÚ Petr Pavelec. Návštěvnická sezona na konci října končí, řada památek ale připravuje také mimořádní adventní či vánoční akce.

I když NPÚ spravuje v kraji 12 památek, plnohodnotně přístupné s návštěvnickými okruhy nejsou všechny. Letos byl kvůli rekonstrukci zavřený například selský statek v Plzni - Bolevci, v předchozích letech se otevřel jen na pár dní v roce. Plně přístupný není ani zámek v Červeném Poříčí, jen stovky lidí se ročně jdou podívat na zříceninu hradu Přimda.

"Nejnavštěvovanějším objektem letošní hlavní sezony je hrad Rabí, který do konce září přivítal 60.137 lidí," řekla Slabová. Do 23. října přišlo na nejrozsáhlejší hradní zříceninu v Česku dalších téměř 1400 návštěvníků. Na Švihov zamířilo do konce září 44.167 návštěvníků, což bylo o 11.854 více než vloni. V říjnu přišlo na hrad dalších zhruba 1800 lidí. Velký nárůst turistů přičítá správa hradu mimo jiné letošní výstavě o Popelce. Na hradu se totiž točila část asi nejslavnější české pohádky Tři oříšky pro Popelku. Trojici nejnavštěvovanějších státních památek doplňuje hrad Velhartice s návštěvností 42.847 lidí, dodala Slabová.

Na nejvýše položený královský hrad Kašperk přišlo letos do 8. října celkem 52.761 platících návštěvníků, kteří prošli některým z placených okruhů. Loni jich bylo za stejnou dobu 51.531, řekl kastelán Václav Kůs. Další tisíce lidí ale při pěších nebo cyklistických výletech po Šumavě zavítají jen na nádvoří na občerstvení nebo na akce, které tam hrad pořádá.

čtk