Pět posil, deset odchodů. Díru za Gulaše má zalepit hvězda Liberce

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 1. květen 2021 09:53
hokej, svoboda ilustrační foto: HC Škoda Plzeň

Budou velké změny. Oznámilo už po sezóně vedení hokejové Škody Plzeň. A to se naplnilo. V prvních minutách přestupového období klub potvrdil odchod celkem 10 hráčů. Kromě Milana Gulaše a Dominika Frodla končí například duo Eberle - Straka, ale také zkušený Jaroslav Kracík. Naopak na západ Čech míří liberecký Michal Bulíř, obránce Dominik Graňák a z druhé švédské ligy pak tvořivý útočník Gustav Thorell. Dres Škodovky budou po letech oblékat i gólman Miroslav Svoboda a forvard Jan Schleiss.

Smlouvu na jeden rok v Plzni podepsal devětadvacetiletý Michal Bulíř. A vedení indiánů má s hvězdou Liberce, který si před lety zahrál také KHL v dresu Magnitogorsku, velké plány. "Od něho očekáváme body. Nechci na něho vytvářet umělý tlak s tím, že bude muset ze 100 % nahradit Milana Gulaše, ale Michal si sám uvědomuje, že by měl být lídrem týmu, který ho potáhne. Bavili jsme se s ním na tohle téma a potěšilo mě, že jednak zájem byl oboustranný, tak že svou roli vzal. Je to pro něho výzva a on sám chce potvrdit to, proč sem přichází. Sledoval jsem ho v play-off a jsem přesvědčený, že v jeho potenciálu je dělat minimálně bod na zápas. Jeho další velkou výhodou je to, že může hrát centra a i křídlo," popsal sportovní manažer Plzně Tomáš Vlasák.

Po avizovaném odchodu Dominika Frodla se Plzeň musela porozhlédnout po novém gólmanovi. A sáhla po tom, koho dobře znala. Miroslav Svoboda hájil dres s indiánem na prsou v ročníku 2017/18. V základní části i play-off patřil statisticky k nejlepším brankářům soutěže, s indiány získal Prezidentský pohár a po vyřazovacích bojích i bronzové medaile. Po úspěšném ročníku následoval přesun do zámoří. "Míra chtěl změnit prostředí a my se s ním domluvili rychle. Podepsal tu smlouvu na dva roky a my očekáváme, že s Dominikem Pavlátem vytvoří vyrovnanou dvojici tak, abychom se jako tým dostali do play off a i nadále se pohybovali v patrech tabulky, ve kterých si přejeme," uvedl Vlasák.

Na západ Čech se spolu se Svobodou vrací po třech letech ve Vítkovicích také odchovanec Jan Schleiss. "Vidím v něm náhradu za Petra Straku. Je to podobný typ bojovníka, který neuhne ze souboje, ale dokáže v průměru dělat 20 bodů za ročník. Má stále ještě potenciál a my bychom ho chtěli rozvinout, aby u nás dále rostl. Podepsal u nás na dva roky," popsal Vlasák.

O rok později, ale přece. Tak by se dal charakterizovat příchod švédského útočníka Gustava Thorella. "Měli jsme ho vyhlédnutého už loni, ale vinou okolností spojených s covidem a určitými rodinnými problémy, o kterých se nechci ale bavit, přichází „až“ letos. Je to typický tvořivý hráč, kterého do prvních dvou lajn potřebujete. Přichází s velkými očekáváními, neboť se jedná o velice chytrého hráče, který může tvořit hru a který by nám měl opravdu pomoct. Se Švédy ale málokdy šlápnete vedle, protože jsou naučení pracovat a mají výbornou morálku. Gustaf dokáže hrát jak na centru, tak na křídle, ale u něho to spíše vidím na centra, protože má schopnosti vyhledat hráče a vytvářet šance," prohlásil Tomáš Vlasák.

Hlavně zkušenost má pak přinést do obrany Dominik Graňák. "Dominika znám ještě ze Slavie. Vím, jaký je charakterově, a dal bych za něj ruku do ohně. Udržuje si velice stabilní výkonnost, a navíc k nám přichází také s tím, že nám také pomůže s výchovou mladých hráčů v obraně. Jednoduchá volba. Podepsal u nás na jeden rok, má už svůj věk," upřesnil Vlasák.

Výčet posil není podle Vlasáka ještě definitivní "Máme dvě volná místa a už i vytipované hráče, se kterými konkrétně jednáme. Věřím, že ta jednání dopadnou dobře, protože jsme přesvědčení, že tito hráči by byli přínosem pro tým," uzavřel.

Příchody: Michal Bulíř (Bílí Tygři Liberec), Dominik Graňák (Mountfield HK), Gustav Thorell (BIK Karlskoga, 2. nejvyšší švédská soutěž), Miroslav Svoboda, Jan Schleiss (oba Vítkovice)

Odchody: Martin Dočekal, Jan Eberle, Dominik Frodl, Milan Gulaš, Jaroslav Kracík, Albert Michnáč, Luboš Rob, Petr Straka, Matěj Stříteský, Roman Vráblík.