Pětkrát otočit v každé dírce a dát do knížky. Školy mají za sebou první den testování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 12. duben 2021 20:09
received_768000430582143 Testování na 25. ZŠ v Plzni. Foto: ZAK TV

Zbytečné, absurdní nebo dokonce zrůdné. I takové názory kolují na sociálních sítích na téma testování dětí ve školách. Například na 25. základní škole v Plzni na Slovanech ale děti testy zvládly bez problémů.

Foto: ZAK TV

"Myslela jsem si, že to bude ještě horší, nebolelo to," hlásila například prvňačka Vanda. "Mě to jen trochu lochtalo," doplnila jí její spolužačka z I. A Majda. Jejich kamarád ze třídy Oliver prováděl testy nadvakrát. "Napoprvé se mi to nepovedlo, udělal jsem si ho znovu a měl tam jednu čárku," uvedl. Negativní test měla nakonec celá třída. "Dopadlo to všechno v pořádku, nemáme žádného negativního zaměstnance ani dítě," ulevilo se ředitelce 25. ZŠ Elišce Syřínkové.

S testováním mají problém spíše rodiče, než děti

Testy častěji než samotné děti řeší spíš jejich rodiče, většinou jsou s nimi ale smíření, stejně jako s nošením roušek ve třídách. "Uvidíme, jaký bude první týden, pak se rozhodneme," hlásili jedni rodiče. Další poslali své dítě do školy jen díky tomu, že testy nemusí absolvovat. "Dcera měla před časem koronavirus, takže je v ochranné lhůtě. Určitě jsem moc ráda, že jde do školy, ale vadí mi testování v kombinaci s rouškami," zněl názor dalšího z rodičů.

Foto: ZAK TV

Většina dětí se na 25. základní škole testovala přímo ve třídách. "Asi dvacet rodičů přišlo přímo s dětmi, otestovali se ve vestibulu nebo v knihovně," popsala ředitelka Syřínková. Několik rodičů podle ní nechalo své děti rovnou doma. "Měli různé výhrady, někomu šlo o to, že nechce, aby dítě bylo testované," uvedla. Tyto děti se tedy budou nadále učit doma. Testování je pro školy značně náročné, proto prosí rodiče, aby vodili děti do tříd dříve než je obvyklé. "Určitě by nestačila jedna učitelka, bude potřeba zapojit paní vychovatelku, případně asistentku i uklízečky," dodala Syřínková.

Další testování čeká žáky už ve čtvrtek. A zatímco v pondělí by do karantény zamířil pouze pozitivní jedinec, ve čtvrtek bude muset na negativní výsledek spolužáka čekat v karanténě celá třída.