Pitnou vodu kupují v obchodech, sprchovat se jezdí k příbuzným. Tak se žije v Malesicích

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 25. únor 2021 11:06
voda-malesice Foto: S. Tomčák

Sprchují se u rodičů, pitnou vodu kupují v obchodě a zuby si čistí vodou z kanystru. A když už z kohoutku přece jen něco teče, připomíná tmavá tekutina spíš bláto. Tito lidé ale nežijí někde v Africe, ovšem v Plzni, čtvrtém největším městě republiky. O vodovodu nebo kanalizaci si přesto obyvatelé Malesic a Dolního Vlkýše mohou zatím nechat jen zdát.

Foto: ZAK TV

"S pitnou vodou je obrovský problém, ač to vypadá, že byla vlhká zima a vlhký podzim a trávníky jsou rozmočené, tak spodní voda pořád chybí. V kopaných studnách není, musí se prohlubovat. V Dolním Vlkýši, který spadá pod nás, je problém i s vrty, vyschlo jich už několik," potvrdil starosta Malesic Aleš Tolar.

Jak je situace kritická, potvrzují i samotní obyvatelé. "Zhruba před deseti lety jsme měli první vážný problém, kdy nám přestal fungovat vrt. Je to díky pískovému podloží, který je tady v údolí řeky Mže. A nový vrt se nám vůbec nepodařilo vyvrtat, takže jsme byli nuceni udělat novou kopanou studnu," uvedl jeden z místních občanů Petr Pospíšil. I v nově vykopané studni už ale užitková voda dochází. "Pitnou vodu si stejně vozíme každý den v kanystrech z práce nebo od známých. Mnohokrát se nám stalo, že jsme byli tři nebo čtyři dny na suchu bez vody. Máme ve sklepě plastové nádrže, tam si vozíme vodu a přeléváme to z nádrže do nádrže, abychom mohli alespoň spláchnout nebo si vyčistit zuby," popsal těžké podmínky.

Problémy s vodou mají v obci desítky lidí. "Zdroj, který se nachází blízko nás, nepostačuje na to, aby zásoboval těch zhruba 40 domů pitnou vodou. Zásobuje nás jenom užitkovou vodou, správce nemá zabezpečenou filtraci. Mám černou vodu," uvedl další z obyvatel Slavomír Tomčák. Rodina proto musí často využít pomoc příbuzných. "Nedaleko máme rodiče. Tam se chodíme sprchovat a prát prádlo. Co se týká pitné vody, tak tu od roku 2008 nakupujeme v obchodech," potvrdil.

Když se přitom do Malesic Tomčákovi stěhovali, vypadalo to, že stavba vodovodu i kanalizace je už na spadnutí. "Od roku 2006, kdy jsem koupil tady pozemek, bylo městem slibováno, že v této části obce bude vybudovaná kanalizace a vodovod. Jsme v roce 2021 a vodu a kanalizaci v obci nemáme," stěžoval si.

Náměstek primátora: Finanční prostředky jsou jen jedny, je mi líto

Místní jsou rozhořčeni, že na jiné projekty město finance našlo. Například na dopouštění vody Boleveckého rybníka z řeky Berounky. "Mě to štve, občany to štve. Protože to dotuje volnočasový projekt na rekreaci lidí ve chvíli, kdy na druhé straně města lidi vodu nemají a peníze město na vodovod nemá," prohlásil starosta Tolar.

Město se hájí tím, že nelze projekty srovnávat. "Jedna věc je dopuštění vody do Boleveckého rybníku. Je to velmi atraktivní lokalita města Plzně, která slouží všem Plzeňákům. Náklady u Malesic jsou úplně někde jinde, pokud bychom měli vybudovat vodovod a kanalizaci. My na těch projektech pracujeme. Nicméně nelze podmiňovat jednu investici druhou. Takže bych byl nerad, abych se dočkal toho, že nebudeme opravovat školky nebo stavět školy, protože nemají vodu v Malesicích. Stav je takový i na více místech v Plzni. Mně je to líto, nicméně finanční prostředky v rozpočtu jsou jenom jedny a my musíme vybírat investice, na které máme v ten daný okamžik," reagoval technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Podle starosty Aleše Tolara je ale kanalizace vyprojektovaná a má získané stavební povolení. "Vloni na podzim nebo v této době se mělo začít stavět. Ale na poslední chvíli město dalo stopku s tím, že dostatečné peníze nenašlo ve svém rozpočtu. Všechno se zdůvodněním, že za to můžou dopady koronaviru na rozpočet, což určitě tak je, ale na rekreaci a na volnočasové aktivity se ty peníze evidentně daří najít," dodal starosta.

Kdy se Malesičtí vodovodu a kanalizace dočkají, je tedy zatím stále ve hvězdách. Ozývají se už ale i hlasy, že by se měl obvod od města osamostatnit. To by si totiž mohl o dotace na potřebnou infrastrukturu zajistit sám.