Plzeň chce příští rok začít stavět centrální vývařovnu pro sociální služby

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 21. duben 2024 07:59
Plzeň chce příští rok začít stavět centrální vývařovnu pro sociální služby ilustrační. Foto: pxhere

Velký centrální stravovací provoz s denním stacionářem chce v příštím roce začít stavět Plzeň pro svůj Městský ústav sociálních služeb (MÚSS). Stavba, na kterou je připraveno čtvrt miliardy korun, bude největší investicí města do sociální oblasti za několik posledních desetiletí. Centrální vývařovna by měla denně dodávat až 3500 jídel, řekl radní pro sociální věci a aktivní život seniorů Jiří Šrámek (ANO).

Plzeňský MÚSS má v pobytových zařízeních přes 460 klientů, včetně pečovatelských služeb se stará o přibližně 2000 lidí. V současné době se vaří ve dvou kuchyních - v Macháčkově ulici a při zařízení Čtyřlístek v Kotíkovské ulici. "Stávající kuchyně jsou opravdu v nevyhovujícím stavu a je ohroženo stravování x tisíc seniorů ve městě," řekl Šrámek. Město navíc v novostavbě kromě vývařovny vybuduje prostory pro denní stacionář Jitřenka, který má kapacitu přes 20 míst od dětí po seniory. Jitřenka sídlí ve čtvrti Doubravka a rovněž nemá vyhovující podmínky. Kvůli schodům není například bezbariérová.

"Bude to zařízení, které Plzni opravdu pomůže a věřím tomu, že se rozšíří i možnosti stravování pro pečovatelskou službu, která se stále rozšiřuje. Plzeň je jedno z nejrychleji stárnoucích měst v ČR a nárůst potřeb sociálních služeb je opravdu velký," uvedl radní.

Podle ředitele MÚSS Františka Šampalíka se o potřebnosti postavit nové centrální stravovací zařízení hovoří už mnoho let. "Dříve byly kuchyně v každém našem sociálním zařízení, ale i kvůli nedostatku lidí a dalším okolnostem se koncentrovaly do dvou míst. V Macháčkově ulici se vaří pro pečovatelskou službu, v Kotíkovské ulici pro naše pobytová zařízení," uvedl Šampalík. V nové vývařovně se budou připravovat kompletní denní pokrmy - snídaně, svačiny, obědy a večeře. "Zavedeme tabletový systém, takže ke každému klientovi se už přímo dostane jeho určená porce i dávka a naši sociální zaměstnanci nebudou muset rozdělovat jídla, ale budou se moci víc věnovat své odborné práci," řekl Šampalík.

Město má zatím studii. "V tuto chvíli se dokončuje projektová dokumentace, která by měla být hotová do konce roku. Máme alokované prostředky 250 milionů korun a v roce 2026 předpokládáme, že by se mohla výstavba dokončovat. Ale to jsou zatím jen predikce, pokud by šlo vše podle plánu," shrnul Šrámek.

čtk