Plzeň letos opraví oblíbenou fontánu před muzeem, v provozu bude příští rok

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 16. duben 2024 07:34
Plzeň letos opraví oblíbenou fontánu před muzeem, v provozu bude příští rok Zdroj: Plzeň Turismus

Plzeň letos opraví velkou fontánu před Západočeským muzeem v Kopeckého sadech. Oválná fontána z roku 1996 patří k nejoblíbenějším ve městě, kvůli havarijnímu stavu je ale už delší dobu mimo provoz. Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele oprav, které by měly začít v květnu po Slavnostech svobody a skončit v listopadu. V provozu tak má být fontána od příští letní sezony, náklady na rekonstrukci jsou odhadované kolem deseti milionů korun, řekl náměstek primátora Aleš Tolar (STAN).

"Kašna je problematická zhruba od roku 2021, kdy uprostřed sezony vypověděla čerpadla službu, opakovaně se musela v sezoně opravovat. Pak jsme ji v loňském roce podrobili podrobnějšímu průzkumu a vyhodnocení, při kterém se ukázalo, že je zapotřebí generální oprava jak té spodní technologické části, tak vrchního prstence," uvedl Tolar. Kašna potřebuje nové technologie, čerpadla, elektrické rozvody, vodoinstalace, nové trysky a větší technologickou šachtu. Peníze má město připravené.

"Dohodli jsme se, že nebudeme nijak měnit podobu. Zůstane tak, jak jsou na ní Plzeňané zvyklí," doplnil Tolar. Oblíbená kašna oválného tvaru, po jehož obvodu teče voda z desítek trysek, je v provozu od roku 1996. Prošla opravami závad vzniklých provozem i poškozením od vandalů. Při velkých záplavách v roce 2002 zaplavila voda její technologické šachty. Generální opravou technologií prošla kašna v roce 2008. Loni, když město jako každý duben spouštělo na léto provoz fontán kašen a pítek, už byla odstavená.

čtk