Plzeň má oficiálně nového primátora. V dalších letech ji povede Roman Zarzycký

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 18. říjen 2022 14:35
Plzeň má oficiálně nového primátora. V dalších letech ji povede Roman Zarzycký Foto: Magistrát města Plzně

Dosavadní první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO) se stal v úterý oficiálně novým primátorem Plzně. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva Plzně ho schválilo 31 ze 46 přítomných zastupitelů. Proti bylo šest členů opozice z ODS a TOP 09, tři zastupitelé se zdrželi a ostatní nehlasovali.

Zarzycký krátce po svém jmenování poděkoval voličům za silný mandát a koaličním partnerům za to, že ho ve volbě podrželi. "Jsem rád, že jsem získal i některé hlasy z opozice. Teď se můžeme začít věnovat práci pro občany města," prohlásil. Podle nového primátora se občané mohou těšit na moderní, chytré a zelené město. "A věřím, že i bezpečnější. Na tom začneme neprodleně pracovat. Také na město, které bude investovat do řady potřeb pro občany. Nebudeme dělat jen gigantické stavby, ale budeme investovat i do věcí, které jsou hmatatelné a poměrně rychle realizovatelné. Chceme město ekonomicky stabilní. Provází nás energetické krize, takže půjdeme nějakými kroky i naproti nějakému opatření," popsal.

Detailní program rozvoje města pro příští čtyři roky představí koalice v programovém prohlášení nejpozději do konce února. Jako otevřenou vidí Zarzycký otázku, zda zůstane dál pro individuální dopravu uzavřená Americká třída. "Já si trvám na tom, že je třeba Americkou otevřít. Kolega, který ale bude mít pod sebou pravděpodobně gesci dopravy (Aleš Tolar (STAN), pozn. red.), zase trvá na tom, že je třeba ji nechat uzavřenou a jen ji nějakým způsobem modifikovat, aby tam byl lepší mobiliář, ozelenění. Nový náměstek tedy zpracuje analýzu. Zmapujeme konkrétní dopady a nové opatření. Předpokládám, že mi ji předloží do konce roku a pak se rozhodneme," dodal.

Plzeň povede v následujícím období jedenáctičlenná rada, kterou tvoří ANO, Piráti, STAN a Pro Plzeň. Nová koalice má v zastupitelstvu 28 hlasů ze 47. Rada se proti dosavadní sestavě rozšíří o dva členy, naopak ze čtyř na tři se sníží počet náměstků.