Plzeň jako New York, Paříž či Dublin. Západočeská metropole má svůj Poesiomat

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 25. duben 2023 12:11
Plzeň jako New York, Paříž či Dublin. Západočeská metropole má svůj Poesiomat Foto: město Plzeň

Kovová roura připomínající periskop ponorky nebo výdech z metra. Přesně tak vypadá Poesiomat, který je nově umístěný v Mlýnské strouze. Ručně ovládaný jukebox na básně, který bude možné uvést do provozu za každého počasí, po celý rok, a nabídne dvacet skladeb spojených s Plzní. Spolu s básněmi nabídne také písně a vyprávění plzeňských rodáků či autentické zvuky.

DSC 0153Poesiomat nevyžaduje připojení k žádné síti, elektrická energie potřebná na jeho provoz je generována otáčením kliky. Umístěn bude v Mlýnské strouze u prvního odpočinkového zálivu naproti jezírku. Je to kovová roura připomínající periskop ponorky nebo výdech z metra. Zároveň má kliku, kterou když posluchač několikrát zatočí, Poesiomat začne básnit, vyprávět či zpívat. Je to taková rozehraná duše města. Posilovač genia loci,“ říká o svém vynálezu Ondřej Kobza.

Plzeň získává svůj Poesiomat zatím na 5 let a město za něj zaplatí 200 tisíc korun včetně DPH. „Plzeň se může právem pyšnit krásným historickým centrem. Jsou to přesně takové detaily, jako je Poesiomat, které z něj dělají místo, jež je nejen hezké na pohled, ale i funkční a přátelské pro trávení volného času. Jsem moc rád, že tuto novinku v našem městě máme a věřím, že bude dělat Plzeňanům i turistům radost,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký. 

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleše Tolara Plzeň svojí investicí do Poesiomatu potvrzuje statut kulturního města, kterému záleží na tom, jak ho vnímají nejen jeho obyvatelé, ale i turisté, kteří se po vynucené covidové pauze znovu rádi vracejí. "Věřím, že i tato novinka vzbudí jejich zájem a zvědavost,“ uvedl.

S nápadem umístit v Plzni Poesiomat centrální obvod oslovil sám jeho autor. "Nápad nás zaujal a jsem rád, že po řadě jednání díky Správě veřejného statku Poesiomat rozezní centrum Plzně,“ řekl starosta třetího plzeňského obvodu David Procházka.

Vůbec první Poesiomat se objevil v roce 2015 v Praze na náměstí Míru, poblíž stejnojmenné stanice metra a kostela svaté Ludmily. "Od té doby se nám podařilo rozmístit těchto poetických rour už desítky – v Praze, Brně, Ostravě, ale i v New Yorku, Paříži nebo Dublinu,” doplnil Ondřej Kobza.

 

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://plzen.cz/plzen-ma-svuj-poesiomat#sigProId2bd2769983