Plzeň otevře v září centrum služeb pro bezdomovce za 120 milionů korun

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 30. květen 2023 17:21
Plzeň otevře v září centrum služeb pro bezdomovce za 120 milionů korun ilustrační. Foto: MP Plzeň

Plzeň otevře 1. září pro lidi bez domova nízkoprahové denní centrum, noclehárnu a azylový dům pro závislé. Komplex dvou nových budov ve Wenzigově ulici za 120 milionů Kč podpořila většinově EU. První budova vedle současného Domova sv. Františka rozšíří jeho služby. Druhým objektem se zvláštním vchodem bude azylový dům Patronus pro lidi se závislostí na alkoholu. Zařízení s 26 lůžky bude provozovat Armáda spásy. V Plzni je bezdomovců několik let kolem 400. Téměř třetinu tvoří cizinci, 95 procent z nich jsou Slováci.

Plzeň si nechala v roce 2021 zpracovat průzkum a rozsáhlou koncepci pro práci s bezdomovci, která zmapovala jejich potřeby i pohledy ostatních obyvatel města. Poté přijala koncepci, která obsahovala mimo jiné posílení sítě zařízení poskytující služby pro lidi bez domova. Centrum začalo město stavět loni v lednu.

"Azylový dům komunitního typu s terapeutickou podporou bude provozovat Armáda spásy. V Plzni a v Plzeňském kraji je to jedinečné. Nevím o tom, že by v Česku fungoval projekt takového rozsahu a takové míry podpory, natožpak, aby byl v novém krásném domě, který respektuje i své okolí tím, že má zelenou fasádu a střechu," řekl šéf odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování města Jakub Václavů. Podle radního Jiřího Šrámka je pobytová služba zaměřená na lidi, kteří problémově užívají alkohol. Dá jim šanci bydlet a efektivně pracovat se závislostí, aby se jí zbavili a mohli se odstěhovat do běžného bytu. Pomůže se začleněním do společnosti a s návratem na trh práce.

"Dá se říct, že Patronus je pilotním projektem v zemi pro tuto cílovou skupinu," řekl Šrámek. Cílovou skupinou jsou lidé, kteří žijí dlouhodobě na ulici a mají závislost primárně na alkoholu, ale souběžně i na jiných návykových látkách. "Tento dům je pro ně záchranou, ale musí chtít," uvedl.

Jde o zařízení s jednolůžkovými pokoji, kde mohou pobývat nejdéle rok. Budou tam terapeuti, sociální pracovníci a dva adiktologové. "Běží výběrové řízení na zaměstnance azylového domu, jichž tam bude 15 až 16," řekl Václavů. Klienti budou platit 170 korun za den. Podle Šrámka budou muset dodržovat pravidla - udržovat pořádek v pokoji i společných prostorách, pracovat na zahradě, podílet se na menších opravách a musí se účastnit volnočasových aktivit. Dům naproti areálu plzeňského pivovaru se bude za měsíc kolaudovat.

Domov sv. Františka, provozovaný Městskou charitou Plzeň, nestačí pokrýt potřebu. "Nízkoprahové centrum má teď kapacitu 40 osob v jeden okamžik. Přesunem do nové budovy vzroste na 60 osob. V noclehárně v novém objektu bude 56 lůžek. Současných 45 zachováme pro zimní období od 1. listopadu do konce března," řekl vedoucí Domova sv. Františka Džemal Gërbani. V nejsilnějších mrazech je podle Gërbaniho zájemců o nocleh maximálně 150, v běžné době do stovky. "Takže ten běžný zájem mimo nejmrazivější dny pokryjeme," dodal. Nízkoprahovým centrem za den projde až 100 lidí, 60 míst od září by tak mělo stačit.

Město se podle Šrámka bude na provozu obou nových domů podílet, stejně jako u Domova sv. Františka

čtk