Plzeň podpoří organizace, které pomáhají lidem bez domova a lidem se závislostmi

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 10. září 2024 09:32
Plzeň podpoří organizace, které pomáhají lidem bez domova a lidem se závislostmi ilustrační. Foto: MP Plzeň

Lékařské konzultace, hygienický servis, pomoc se zbavením závislostí či pomoc při osvojování pracovních návyků umožní dotace ve výši 938.000 korun, kterou chce dát Plzeň dvěma neziskovým organizacím, jež pracují s lidmi bez domova a s lidmi se závislostí. Peníze schválili městští radní, musí je schválit ještě zastupitelé. Organizace K Srdci a Point 14 pracují s lidmi na okraji společnosti dlouhodobě. Za peníze od města by měly pomoci těmto lidem se zajištěním praktických stránek života i v oblasti psychické a duchovní.

„Obě organizace připravily projekty, které mají pomoci lidem na okraji společnosti a podpořit je, nejen v zajištění praktických stránek života jako je například poskytnutí lékařské konzultace či hygienického servisu, pomoc se zbavením závislostí či osvojování pracovních návyků, ale pomoci jim i v oblasti psychické a duchovní. To vše včetně jejich aktivního zapojení, například do úklidu veřejných prostranství. Jde o velmi širokou škálu aktivit, které mají být prospěšné i obyvatelům Plzně,“ uvedla radní města Plzně pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková.

Náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar doplnil, že oba projekty pomohou nejen lidem se sociálním vyloučením, ale také mají vést ke zlepšení veřejnému prostoru v Plzni: „V obou projektech se totiž počítá s tím, že se lidé do nich zařazení budou věnovat úklidu veřejných prostor včetně likvidování černých skládek a sběru infekčního materiálu.“

Zapsaný spolek K SRDCI by mohl získat dotaci ve výši 800 tisíc korun. Spolek připravil projekt Naslouchárna Betlehem. „Jeho účelem je poskytnout lidem bez domova pomoc v jejich základních potřebách, jako je možnost hygieny, zdravotní péče i možnost drobného občerstvení, a zároveň je vést ke spoluúčasti na řadě aktivit spojených s péčí o druhé i o naše město,“ vysvětlila vedoucí Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování Lenka Walterová. Dodala, že projekt zapsaného ústavu POINT 14 s názvem Restart je pak zaměřen na zapojení osob, které se zbavují své závislosti na návykových látkách, do činností jako je sběr a bezpečná likvidace infekčního materiálu vznikajícího při aplikaci drog. Cílem je posílit pracovní schopnosti lidí, kteří procházejí odvykacím procesem, a zároveň přispět k lepší hygieně ve městě a k ochraně veřejného zdraví. Na tento program by mělo být uvolněno 138 tisíc korun.

„Poskytnuté peníze bychom využili k zajištění provozu našeho centra Naslouchárny Betlehem a všech aktivit na něj navázaných. Během roku 2024 se nám podařilo rozšířit aktivitu úklidů černých skládek, veřejného nepořádku na tři úklidy za týden. Díky finanční podpoře, tak můžeme nejen lépe reagovat na základní, existenciální potřeby lidí bez domova a zajistit hygienický servis, ošacení, občerstvení, konzultace s lékařem, duchovní servis, ale také mnohem lépe a častěji posilovat jejich důstojnost, vztah k práci, životnímu prostředí, a to postupnou formou jejich zaměstnání a posilování jejich motivace skrze ocenění a odměny za jejich činnost. V roce 2025 bychom chtěli naše úklidy černých skládek rozšířit o sběr injekčních stříkaček a zapojit tak lidi bez domova do péče o takto exponovaná místa,“ popsala projekt Naslouchárna Betlehem ředitelka organizace K SRDCI Lucie Vavrušková.

Ředitel organizace POINT 14 Karel Nyerges uvedl, že práce s uživateli návykových látek je složitá. Často jde o dlouhodobý proces s nejistým koncem, přesto se však této organizaci daří určité procento těchto lidí vrátit zpět do společnosti. „Motivace je v naší práci hodně důležitá. A právě o motivování klientů v programu RESTART jde. Ten jsme na základě našich zkušeností, adiktologické služby poskytujeme už tři desítky let, založili v roce 2023. V něm se jedná se o zaměstnávání jednoho klienta terénního programu, který je do projektu aktivně zapojen. Jeho náplní práce je sběr infekčního odpadu v Plzni a příprava k jeho odborné likvidaci. Klient také pravidelně vyprazdňuje kontejnery FIXPOINT14, které jsou umístěny na exponovaných místech ve městě. Díky zaměstnání získává sebedůvěru, která ho může pozitivně ovlivnit ve všech aspektech možné resocializace. Díky pravidelné docházce do zaměstnání postupně získává pracovní návyky, které následně může zúročit na trhu práce. Postupně přijímá zodpovědnost za pracovní úkoly a své chování. Získává tím pozitivnější pohled na sebe, a to jej motivuje ke změně. Chtěli bychom tento smysluplný projekt provozovat i nadále, je totiž důležitý nejen pro klienty, kteří se do projektu zapojí, ale také pro zlepšení čistoty města,“ vysvětlil Karel Nyerges.