"Město systematicky buduje nájemní bydlení pro osoby v bytové nouzi, protože takových bytů je v Plzni stále nedostatek. Zažádat si mohou zájemci, kteří nemají vyhovující bydlení a jejichž příjem teď nepřesahuje přibližně 31.800 korun u jednotlivce a například 41.400 Kč u samoživitelky s jedním dítětem do 13 let," uvedla Budková. Konkrétní hodnota příjmu, platná pro daný rok, je vždy na webu ministerstva pro místní rozvoj. "Byty budou 1+kk o velikosti do 50 metrů čtverečních," řekla Budková.
Objekt Šuferajn je v centru Malesic, stojí mezi kostelem, školou a fotbalovým hřištěm. "Neměl léta využití a chátral. Díky spolupráci města a obvodu místo něj vyroste bytový dům, ve kterém najdou domov například senioři, samoživitelé a mladí lidé," řekl starosta devátého plzeňského obvodu Malesice Aleš Tolar (STAN). Město požádá o dotaci z evropského programu IROP, mohlo by dostat až 28 milionů Kč.
Plzeňští zastupitelé schválili ve čtvrtek dlouhodobý systém na podporu a rozšíření bydlení. Z přebytku loňského hospodaření uvolní město 300 milionů Kč na stavby bytů. Založí také speciální fond bytové výstavby. V první etapě vznikne 125 bytů na Zátiší a Světovaru. Půjde o dostupné bydlení určené hlavně seniorům, mladým rodinám s dětmi, handicapovaným a vybraným profesním skupinám - zdravotníkům, strážníkům, řidičům MHD a dalším.
"Nazvali jsme to perpetuum mobile, přičemž nezastavujeme další budoucí bytovou výstavbu v prolukách nebo rekonstrukce - třeba 23. dubna začneme s přestavbou takzvaného 'Jakešova kulturního domu' v Červeném Hrádku na byty, rozjíždí se Šuferjan v Malesicích a projekt v Křimicích - snažíme se dosáhnout dostupného bydlení i v malých obvodech," uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO).
Plzeň, která má kolem 180.000 obyvatel, teď vlastní asi 2500 bytů. "Budeme chtít využít i úvěr a nevylučujeme dotace od státu i EU," řekla Budková.
čtk