Plzeň se připravuje na vyšší nezaměstnanost kvůli dopadům koronaviru

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 23. květen 2020 09:16
úřad práce Foto: M. Osvaldová

Na vyšší nezaměstnanost způsobenou dopady koronavirové krize se připravují také v Plzni. Podíl nezaměstnaných by mohl podle názoru firem, podnikatelů, politiků i profesních komor vzrůst v září až na pět nebo šest procent, tedy na dvojnásobek současného stavu. Město chce počkat na květnová čísla nezaměstnanosti, poté začne jednat s podnikateli a firmami, řekl radní Vlastimil Gola (ANO).

Opoziční zastupitel za Piráty Pavel Šrámek uvedl, že statistiky za březen i duben nejsou vypovídající. "Ať už z důvodů ekonomických nebo právních zaměstnavatelé využili možnost podávat výpovědi k 30. dubnu. Ty se objeví ve statistikách v květnu nebo až v červnu," uvedl. Podle něj by město mělo mít plán na to, že bude v Plzni třeba v září až desetiprocentní nezaměstnanost.

Primátor Martin Baxa (ODS) řekl, že město je v úzkém kontaktu s úřadem práce, podle něhož řada menších firem musela pozastavit činnost. Doufá, že většina z nich fungování obnoví. "Nejvíce nás zajímají hromadná propouštění, k nimž by docházelo v případě problémů podniků, které zaměstnávají více agenturních zaměstnanců. Zatím je hlášené nemáme, ale pokud by k nim došlo, tak na to reagovat budeme," řekl. Město podle Baxy nemůže veřejně slíbit, že by se dokázalo postarat o velké množství propouštěných cizinců, protože k tomu ani nemá nástroje.

Radní Gola už jednal s organizacemi na podporu malých a středních firem. "S významnými firmami zatím problémy nejsou, ať je to Škoda Transportation, Doosan, Škoda JS nebo Omexon a další," uvedl. Nejvíce se obávají toho, aby nebyla narušena subdodavatelská síť menších firem. Právě s nimi bude podle Goly problém, protože už "jely nadoraz". "Na začátek června svolávám vzorek podnikatelů a živnostníků, kde budeme na to téma hovořit," řekl. Podle něj nezaměstnanost k deseti procentům nevystoupá. Firmy se spíše zbavovaly agenturních pracovníků, jejichž úbytek městu nevadí. Propuštěné cizince zatím trh práce absorboval.

Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) se zářijová nezaměstnanost v celém kraji může deseti procentům přiblížit. Velkým problémem bude výroba autodílů. Krajský Pakt nezaměstnanosti má podle něj připravený program rekvalifikací, financovaným z EU. Hejtmanův náměstek Pavel Čížek ze STAN očekává v září maximálně pět procent. "Služby se zase nějak rozběhnou a pokud se bude omezovat výroba, tak se to bude týkat hlavně cizinců, stejně jako v roce 2008 na začátku krize, kdy v první fázi montovny se zbavily hlavně externích zaměstnanců," míní.

čtk