Plzeňská radnice zvýšila počet včelích úlů na svých budovách

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 5. duben 2023 13:06
Plzeňská radnice zvýšila počet včelích úlů na svých budovách Zdroj: město Plzeň

Už devět včelích úlů se nachází na třech magistrátních budovách. Jejich počet město Plzeň rozšířilo o jeden včelín na každé ze střech. Projektem radnice reaguje na fakt, že je populace včel čím dál více ohrožena. Stočený med pak využívá pro propagační účely.

NoveVceliny03Magistrát města Plzně má úly na svých střechách umístěné již pátým rokem. Po úspěšném zahájení a průběhu pilotního chovu včel v roce 2019, kdy magistrát umístil první dva včelí úly na střechu budovy historické radnice na náměstí Republiky, se v roce 2021 včelstva rozšířila o další dva úly, a to na budově ve Škroupově 4 a na Koterovské 162.

„Jednu z nejdůležitějších rolí v našem ekosystému hrají právě včely. Ne nadarmo se říká, že včela je synonymem života. Bohužel už se jedná o velmi ohrožený druh. V Plzni se jejich chovu díky rozmanitosti kvetoucích stromů a keřů v parcích, které obklopují historické centrum, naštěstí velmi daří. Mají navíc profesionální péči. Městské včelaření je v posledních letech velmi populární, z čehož mám radost. Projekty, které jsou přátelské k přírodě a pozitivně ovlivňují životní prostředí, město dlouhodobě podporuje,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

O včelstva se v Plzni stará Pavel Mach, který má s jejich chovem bohaté zkušenosti. Pečuje o ně i na jiných budovách, mimo jiné v Centru robotiky nebo na 21. základní škole.

Včely jsou na střechách pravidelně monitorovány. Lidé je mohou sledovat on-line na webových stránkách vcelynastrechach.cz/strechy. Na uvedeném odkaze je možné sledovat dění uvnitř i vně úlů.  „Dále je zde uvedeno grafické znázornění důležitých údajů po jednotlivých dnech, které reflektují aktuální informace o úlech a včelách. Na základě těchto údajů mohou včelaři rychle reagovat na případné problémy či nedostatky v úlech,“ informoval ředitel Úřadu správních agend Magistrátu města Plzně Petr Triner, do jehož gesce patří správa magistrátních budov.