Plzeňská teplárenská zvýší od ledna cenu tepla. O kolik zaplatí Plzeňané více?

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 13. prosinec 2022 11:03
Plzeňská teplárenská zvýší od ledna cenu tepla. O kolik zaplatí Plzeňané více? ilustrační, Foto: Pixabay

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, zdraží od 3. ledna příštího roku teplo v Plzni o 4,8 procenta. Na svém pondělním jednání to schválilo představenstvo firmy.

Podle generálního ředitele plzeňské teplárny Václava Paška zůstává i přes zdražení pro Plzeňany nejnižší cena tepla v celé republice. "Procento zdražení v Plzni je rovněž zásadně nižší, než jaké oznámily ostatní české teplárny," uvedl Pašek. Důvodem zdražení je podle firmy hlavně fakt, že Evropská komise neschválila dočasné zmírnění vlivu drahých emisních povolenek na teplárenství v ČR. Navíc významně rostou náklady na paliva, tedy uhlí i dřevní štěpku.

Původně přitom Plzeňanům hrozilo zdražení tepla o desítky procent, to ale 24. listopadu na svém jednání zásadně odmítli radní i zastupitelé města. Dobrou zprávou pro obyvatele města Plzně napojené na centrální zdroj tepla je fakt, že například náklady na vytápění běžné čtyřčlenné domácnosti se spotřebou 25 GJ/rok se výdaje za teplo a teplou vodu zvýší o méně než 100 korun za měsíc.

Plzeňská teplárenská dodává teplo do více jak 54 tisíc plzeňských domácností, což představuje přibližně 163 tisíc obyvatel města z celkového počtu 180 tisíc obyvatel Plzně. Současně dodává teplo i do škol, školek, zařízení sociální péče, zdravotnických zařízení a plzeňských firem.