Plzeňské divadlo uvede premiéru baletu inspirovaného transplantací srdce

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 3. březen 2022 09:23
Plzeňské divadlo uvede premiéru baletu inspirovaného transplantací srdce Foto: I. Štěrbová

Téma, které se na divadelních prknech hned tak nevidí a navíc zpracované jako taneční drama. Plzeňské Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Agenturou Srdce připravilo inscenaci, jejímž hlavním tématem je transplantace srdce.

03 srdce DJKT 2021 foto Mario Bakus 8997 1Za vznikem stojí lékařka Milana Pokorná, které osud hlavní hrdinky Eriky skutečně zkřížil cestu. Po letech se rozhodla o silný lidský příběh podělit a k realizaci oslovila hudebníky Jana Rejenta a Pavla Lochmana, choreografa a dlouholetého sólistu plzeňského baletu Richarda Ševčíka a uznávaného scénografa a kostýmního výtvarníka Marka Cpina. Světová premiéra tanečního dramatu Srdce se odehrála 4. ledna 2022 na Nové scéně Národního divadla v Praze, v Plzni se dílo představí poprvé 5. března na Nové scéně v Plzni.

Erika a Sebastian se potkají během svých studií medicíny, jejich životní cesty se však následně rozdělí. Naposledy potkává Sebastian svou milovanou Eriku jako člen transplantačního týmu. To je ve zkratce děj křehkého příběhu, který tanečně přetlumočil Richard Ševčík. „Na Srdci jsme pracovali téměř dva roky, upravovali jsme libreto, vznikala hudba. Z lékařského hlediska jsem vše konzultoval s autorkou příběhu Milanou Pokornou a s profesorem Janem Pirkem z IKEMu a docentkou Evou Pokornou. Je to silný příběh o zázraku transplantace, o nesmírně smutné události, která ale někomu jinému přináší naději,“ prozrazuje choreograf.

„Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny,“ uvádí Milana Pokorná. „Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy. Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál.“ V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. „Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek,“ dodává Pokorná.

Autor: A. Jančová