Plzeňské farmářské trhy na náměstí tuto sobotu zřejmě nebudou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 27. říjen 2020 15:18
Farmářské trhy Plzeň ilustrační/Farmářské trhy Plzeň

Plzeňské farmářské trhy, konané každou sobotu dopoledne na centrálním náměstí Republiky, tento víkend zřejmě nebudou. Důvodem je nové vládní nařízení, podle něhož se může od středy sejít v jeden okamžik na 400 metrech čtverečních pouze 20 lidí. Asociace farmářských tržišť ČR ale stále jedná o výjimce s ministerstvem zemědělství. Informoval o tom koordinátor trhů a místopředseda asociace Tomáš Popp.

"To je naprosto likvidační, nemůžeme trhy pořádat," uvedl. Pokud bychom omezili zbytné věci a nechali jen mléčné a pekařské výrobky, maso, ovoce a zeleninu, tak by to bylo asi 30 stánků a v každém jsou průměrně dva lidé. "A to je konečná. I kdybychom to roztáhli na 1200 m2 a bylo by to po celé ploše, tak když tam přijde 100 lidí, tak to můžeme zavřít. A 100 lidí je tam hned. Jen fronta na mléko a zeleninu je 40 lidí," řekl.

Podle Poppa je omezení na farmářských trzích naprosto nesmyslné. "Když se podíváte do Penny nebo Lidlu, tak tam nejsou absolutně žádná omezení toho, kolik v tom obchodě smí být lidí," řekl Popp. Nařízené dvoumetrové rozestupy dodržují organizátoři farmářských trhů v Plzni už od konce dubna, kdy se letos konaly první trhy.

"Podle mě to nebudeme schopni dělat. Mluvil jsem s naším předsedou, co dělá Náplavku (v Praze), a shodli jsme se na tom, že je to likvidační, protože to nezajistíme," uvedl Popp. Pokud by tržiště oplotili a pouštěli lidi postupně, tak se jim budou tvořit fronty před vchodem. "Byl bych rád, kdyby si pan premiér vzal fotku třeba z Lidlu a mával s ní v Čau lidi (premiérova videa na facebooku). Jsou tam tlačenice, jako kdyby se u nás nic nedělo. A všichni jsou v uzavřených prostorách, sahají na košíky, které nelze pořád dezinfikovat, na zboží, což se na trhu nestane," řekl.

Trhy podle Poppa dodržovaly veškerá bezpečnostní opatření. Na každém stánku byla dezinfekce, rukavice, roušky měli všichni, netvořily se žádné hloučky, nebylo tam žádné občerstvení, odstupy byly minimálně třímetrové.

Šéf asociace je v kontaktu s náměstkem ministra zemědělství a pokouší se problém vyřešit. Většina hlavních trhů v ČR se koná v sobotu. Moc nevěří, že se to do konce týdne podaří, zejména vinou hysterie poté, co byly zveřejněny záběry ze sobotních trhů na pražské Náplavce. "Psal jsem dnes na facebooku, že nevím, co s tím a že pokud se to nezmění, tak asi trhy nebudou," uvedl Popp. Volají mu hlavně zelináři a ovocnáři. Potřebují prodat výpěstky hned a trhy jsou pro ně důležitým prodejním kanálem. "Všichni ujišťovali, že nákup venku je bezpečný, a pak se stane tohle," řekl. Minulou sobotu už bylo v Plzni výrazně méně prodejců, asi 40, a asi 1000 lidí. Respektovali doporučení organizátorů a z rodiny tam přišel jen jeden člen a rychle nakoupil. Nebyl jediný problém, řekl Popp. Po dohodě s organizátory na trhy běžně dohlíží městská policie.

Letos při první jarní vlně covidu byla tržiště v ČR nejdříve zakázána a obnovena byla po pěti týdnech 20. dubna.

čtk