Plzeňští radní rozhodli: MHD bude zdarma pro občany od 65 let, jednotlivé jízdné do 26 let za polovic

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 23. únor 2023 15:48
Plzeňští radní rozhodli: MHD bude zdarma pro občany od 65 let, jednotlivé jízdné do 26 let za polovic ilustrační. Foto: Město Plzeň

Plzeňská radnice sníží od 1. dubna věkovou hranici pro bezplatnou přepravu vozy MHD. Až dosud ji měli zdarma lidé starší 70 let, od 1. dubna nebudou muset za jízdu v městských tramvajích, trolejbusech a autobusech platit už lidé starší 65 let. Mladí lidé od 15 do 18 let a studenti od 18 do 26 let za jednotlivé jízdně zaplatí poloviční cenu, aktuálně mají slevy pouze u předplatného. Záměr zlevnění jízdného pro vybrané kategorie cestujících schválili městští radní loni v listopadu, ve čtvrtek ho na svém jednání potvrdili.

„Plníme to, co jsme lidem před volbami slíbili. Uvědomujeme si, že doba je pro mnoho lidí opravdu složitá a my jim tímto krokem jako město chceme alespoň částečně pomoci. Věřím, že tím seniory, mladé lidi a v řadě případů celé rodiny potěšíme a usnadníme jim cestování po Plzni nejen za prací, ale třeba i za kulturou, sportem a volnočasovými aktivitami,” řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Pro území města Plzně, tedy v takzvané vnitřní zóně, platily dosud jiné podmínky než v dalších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňského kraje, tedy ve vnějších zónách. "Naším cílem bylo sjednotit podmínky i výši slev v integrované krajské dopravě i plzeňské MHD. Současně samozřejmě chceme i zohlednit složitou ekonomickou situaci, do níž se mnohé skupiny obyvatel dostaly a dostávají. Proto je součástí nového tarifu MHD i nárok na poloviční slevu na jednotlivé jízdné pro osoby, které se ocitly v hmotné nouzi,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. V Plzni nyní jezdí děti do 15 let zdarma s Plzeňskou kartou. Žáci ve věku 15 až 18 let mají nárok pouze na zlevněné předplatné, nikoliv však na zlevněné jednotlivé jízdné. Stejné je to u studentů ve věku 18 až 26 let.

Nárok na bezplatnou přepravu bude mít od 1. dubna 2023 také osoba, která dosáhla věku 65 let. „Dnes má nárok na bezplatnou přepravu cestující ve věku 70 a více let. O pět let tak snižujeme věkovou hranici. Pro představu je to tak, že v okresech Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany žije přes 81 tisíc občanů ve věku 65 plus, a 56 tisíc občanů ve věku 70 plus,“ dodal Aleš Tolar.

Nárok na zlevněné krátkodobé jízdenky bude mít od 1. dubna 2023 vedle nyní platného okruhu osob také držitel Plzeňské karty, který je zároveň:

  • osoba od 15 do 18 let
  • student od 18 do 26 let
  • osoba pobírající mateřský/rodičovský příspěvek
  • osoba na mateřské/rodičovské dovolené
  • válečný veterán
  • osoba v hmotné nouzi.