Po republice se rozjel speciální vlak. Ukáže, jak vypadal život legionářů

Zveřejněno v Z regionu
Od - pátek, 4. červen 2021 12:14
Po republice se rozjel speciální vlak. Ukáže, jak vypadal život legionářů ilustrační/Legiovlak

Jak vypadal život československých legionářů, kteří bojovali za první republiky proti bolševikům na Sibiři? Tak o tom vypráví legiovlak, který je na nádraží v Horažďovicích. Denně ho tam navštíví stovky lidí. 

LEGIOVLAKCo vagon, to jiné využití. Legiovlak je věrnou kopií obydlí, pracoviště, ale i ubytovny pro mužstvo, které operovalo na Sibiři. V každém z nich se dozvíte něco zajímavého. "Legiovlak jako takový je v podstatě pojízdné muzeum. Má 14 vagónů, které jsou takovým průřezem různých typů vozů, které jako celek sloužily coby zázemí našim vojákům na Sibiři po čas bojů proti bolševikům," uvedl velitel první směny Legiovlaku Petr Čížek.

Pojízdné muzeum nabízí pohled prakticky na všechno, co souviselo z životem legionářů. "Návštěvníci se zde seznámí především s jejich každodenností. Prohlédnou si ubytovací vagon pro mužstvo, ale i pro důstojníky. Mohou zde vidět například polní kuchyni nebo třeba také dílenské vozy. Pro pány je hodně zajímavý třeba obrněný vagon, kde jsou kulomety a dělo," popsal Čížek.

Na legiovlak se přijel podívat i Milan Kodýdek z Plzně. Jeho prastrýc totiž bojoval v legii. "Informoval mě můj táta, že tady ta výstava je. Prastrýc Antonínk Kodýdek byl legionář, přinesl jsem i nějaké dokumenty. Dostal se na frontu v sedmnácti letech a jeho život potom se tím tak zkomplikoval, že by to bylo asi na román," popsal Kodýdek.

Legiovlak zůstane v Horažďovicích až do neděle 6. června. Potom se vydá na další cestu. "Další stanicí bude Milevsko, následovat bude Bechyně a Třeboň.  Do Plzně zavítáme na konci roku. Bude to někdy počátkem prosince a bude to vlastně úplně poslední zastávka naší letošní sezóny," doplnil Čížek.