Počty uprchlíků hledajících pomoc lékařů ve FN Plzeň postupně klesají

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 3. květen 2022 17:42
Počty uprchlíků hledajících pomoc lékařů ve FN Plzeň postupně klesají Foto: FN Plzeň

Počty ukrajinských uprchlíků, kteří hledají lékařskou pomoc v takzvaném UA pointu ve Fakultní nemocnici v Plzni, výrazně klesají. Když se UA point v polovině března otevřel ve FN Plzeň, chodilo do něj denně 40 až 45 uprchlíků, dnes je jich do 15 denně.

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Plzni Václava Šimánka se jedná ve většině případů o migranty s respiračními infekty nebo s dehydratací. "Případně přicházejí ti, kteří jsou už rozléčeni a chtějí pokračovat v léčbě. Ty potom už automaticky odkazujeme na jednotlivé odborné ambulance," uvedl. Fakultní nemocnice má ve své péči například jedno hematoonkologické dítě, které bylo na Ukrajině rozléčeno. Dlouhodobě sledovaných a vyšetřovaných klientů ale podle Šimánka není mnoho. "Několik jednotlivých pacientů se zařadilo také na čekací listiny na plánované výkony," podotkl ředitel. V porodnici FN rodily zatím dvě ukrajinské ženy, které uprchly před válkou.

Fakultní nemocnice v UA pointu využívá možnost spolupráce se studenty medicíny, kteří jsou z Ukrajiny. V nemocnici pomáhají s tlumočením. Z nově příchozích uprchlíků se nikdo zatím o práci v nemocnici nepřihlásil. Ve Fakultní nemocnici podle Šimánka už z dřívějška dlouhodobě pracuje asi 26 Ukrajinců, žádní noví lékaři ani sestry z řad uprchlíků zatím zájem pracovat v nemocnici neprojevili.