Podvodník chtěl ze starší ženy vylákat bezmála půl milionu korun

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pátek, 3. listopad 2023 13:45
Podvodník chtěl ze starší ženy vylákat bezmála půl milionu korun ilustrační. Foto: pixabay

Téměř o půl milionu korun se pokusil okrást starší ženu muž, který si hrál na zaměstnance banky. Seniorka si ale poté, co po ní podvodník chtěl vložit peníze do bitcoinmatu, uvědomila, že jde o podvod a celou věc nahlásila policistům.

Dosud neznámý pachatel kontaktoval 23. října starší ženu. "Do telefonu představil jako pracovník jedné banky s tím, že by s ní chtěl dojednat výhodné podmínky úvěru na 250 tisíc korun, o který si měla sama zažádat. Žena reagovala se slovy, že o žádný úvěr nežádala, a že má navíc účet vedený u jiné banky. Pracovník ji tedy fiktivně přepojil na zaměstnance další bankovní společnosti a následně na „bezpečnostní oddělení“. Tam ženě vzhledem k tomu, že nejspíš někdo vystupuje pod jejím jménem, doporučili, aby si zablokovala účet," popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová s tím, že následně jí další pracovník oddělení doporučil, aby ze svého účtu vybrala 490 tisíc korun, peníze vložila do bitcoinmatu a následně převedla do kryptoměny. "Vysvětlením bylo, že si tak nejlépe ochrání své peníze před případným útokem podvodníka. Na e-mail jí navíc přišly různé dokumenty k aktivaci elektronického účtu. Naštěstí ve chvíli, kdy se žena chystala vložit peníze do bitcoinmatu, si uvědomila, že se jedná o podvod a celou věc oznámila na policii. Zachránila si tak své úspory ve výši 490 tisíc korun," uvedla mluvčí.

Policisté znovu upozorňují, abys lidé nereagovali na obdobné telefonáty, nikomu nesdělovali údaje k bankovnímu účtu, online bankovnictví nebo platební kartě. Neumožňujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače. "Podvodníci dokáží napodobit nejen telefonní číslo, ale také například e-mailovou adresu. Nereagujte tedy na žádné výzvy k výběru finanční hotovosti a její případné vložení na jiné účty nebo dle telefonicky předaných instrukcí k nákupu kryptoměny. Pokud máte nějaké pochybnosti, kontaktujte ihned vaši banku nebo zavolejte na linku 158," dodala Raindlová.