Poslední týdny už probíhají v klasickém režimu, těší badmintonistu Jana Loudu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 23. červen 2020 12:15
Jan Louda ilustrační

V únoru v hale na plzeňských Slovanech získal svůj druhý český titul, když ve finále porazil Adama Mendreka. Ještě před vypuknutím koronavirové pandemie badmintonista USK Plzeň Jan Louda ovládl silně obsazený turnaj na Slovensku. Jenže pak přišla dlouhá pauza. Teprve v polovině června se konala první akce, originální exhibice Čechy vs. Morava. V obou duelech, v Brně i v Českém Krumlově, Louda slavil s českým výběrem vítězství. A těší se, že sezona se znovu rozběhne.

Trochu mi to připomíná situaci, kdy po mém vítězství na Kcharkiv International v roce 2018 jsem měl také dlouhou pauzu kvůli autonehodě,“ uvedl jednadvacetiletý Jan Louda v rozhovoru na stránkách Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje, jejíž je členem.

Co vás napadlo, když jste slyšel o exhibici mezi výběry Čech a Moravy. Bral jste to jako zpestření?Nejdřív jsem si myslel, že je to jen vtip. Ale jsem rád, že se taková akce konala. Přišel ideální čas, všem chybí zápasy a chtěli už konečně hrát. Ačkoliv se jednalo o exhibici, furt mezi sebou soupeříme a nikdo nechtěl prohrát. Byly to zajímavé zápasy a jsem rád, že obě utkání pro nás dopadla úspěšně.

Už se tedy pomalu vrací vše k normálu? Poslední týdny už probíhají v klasickém režimu. Učíme se nové údery a strategie. Bohužel přenést naučenou věc z tréninku do zápasu je velmi těžké, proto už by to chtělo nějaké další turnajové zápasy. Ale na ty mezinárodní, pokud vše půjde dobře, si budeme muset počkat až do září.

Trenér Josef Rubáš vám ale stejně dával hodně do těla. Trénovali jste během nucené pauzy víc než jindy? Určitě ano. Jelikož nebyla škola, tak jsme měli více času na dvoufázové tréninky. Když jsme nemohli chodit do haly, tak jsem trávil čas na Šumavě, kde prostor pro kondiční přípravu byl neomezený. Teď už trénujeme normálně, kombinujeme badminton, posilovnu a atletické tréninky.

Zmínil jste školu. Badminton kombinujete se studiem na vysoké škole. Daří se to kloubit? Studuji kybernetiku na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Asi jediné pozitivum na této situaci bylo, že jsem měl více času na studium. Jinak je to v rozjeté sezoně velmi náročné zvládnout oboje na sto procent.

Letošní rok pro vás začal skvěle, v únoru jste v Plzni vybojoval svůj druhý český titul, navíc v domácím prostředí. Vzpomínáte na zlatý šampionát rád?

V Plzni bylo mistrovství České republiky i rok předtím. Ale to jsem na kurt nastupoval po půlroční pauze. Chtěl jsem si hlavně dobře zahrát, ale na medaili to nedopadlo. Letos to bylo jiné. Vnímal jsem tlak okolí, mediální pozornost. Jsem moc rád, že se mi šampionát tentokrát povedl, užil jsem si to. Pro mě to byl vrchol sezony, od začátku roku jsem k tomu směřoval všechno úsilí.

Olympijské hry v Tokiu se kvůli koronavirové pandemii o rok odsunuly. Vy jste letos ambice dostat se na olympiádu letos neměl, změní se to? Na světovém žebříčku jsem byl od pauzy po té autonehodě hrozně nízko. Dostanou se tam hráči, kteří se pohybují mezi nejlepšími zhruba pětaosmdesáti. Myslím, že ohledně kvalifikace pro mě ten roční odsun velký význam nemá.