Podíl nezaměstnaných se vypočítává z počtu takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce. V kraji jich bylo ke konci listopadu 11.811 ve věku od 15 do 64 let. Bylo to o 78 více než na konci října a meziročně o 1450 víc.
Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán ve čtyřech okresech, nejvíce v okresech Klatovy (+ 5,8 %) a Domažlice (+ 2,1 %). Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl naopak zaznamenán ve třech okresech, nejvíce v okrese Plzeň-město (- 1,5 %).
Listopadová nezaměstnanost v regionu je druhá nejnižší po Praze, kde stagnovala na 2,8 procenta. Podíl nezaměstnaných v celé ČR vzrostl o jednu desetinu na 3,9 procenta. Bez práce bylo ke konci listopadu v celé zemi 290.425 lidí, volných míst nabízely pracovní úřady 255.641. "V prosinci by se měla nezaměstnanost v plzeňském regionu zvýšit o dvě až tři desetiny. Sezonní práce se utlumují," řekl Moravec. Hromadné propouštění v regionu nenahlásila v listopadu žádná firma.
Počet volných míst v Plzeňském kraji klesl proti říjnu o 625 na 17.574, meziročně jich ubylo 2731. Každý uchazeč si teď může na pobočkách úřadu práce v kraji vybrat v průměru z téměř 1,5 volného místa. Celkem 13.017 pozic je vhodných také pro cizince.
V regionu je aktuálně nejvíce volných míst v Plzni, kde jich úřad práce eviduje 6604, proti říjnu o 55 více, meziročně o 1233 méně. Na jednoho uchazeče tak připadá 1,6 pracovního místa. Následuje Tachovsko s 2664 volnými místy, což je pokles proti říjnu o 119. Meziročně je jich tam o 361 méně, a na jednoho uchazeče tam připadá 1,8 pracovního místa. V dalších pěti okresech regionu se počty volných pozic nabízených úřadem práce pohybují od 1200 na Rokycansku do 2100 na jihu Plzeňska.
V listopadu zapsaly pracovní úřady v kraji 1975 nových uchazečů o zaměstnání, což bylo proti říjnu o 166 méně. Meziročně to byl shodný pokles o 166. Z evidence vyřadily 1896 lidí, z nichž 1506 nastoupilo do nové práce.
Zájem o rekvalifikace je velký
Úrad práce v Plzni eviduje velký zájem o rekvalifikace a kurzy. Od začátku roku takto Úřad práce podpořil již 4 335 lidí. „Zájem o rekvalifikace je v současné době obrovský. Ukazuje se, že se lidé chtějí více vzdělávat, a to je dobře. Velký zájem vidíme v oblasti rozšíření kvalifikace v oblasti dopravy, zejména co se týče řidičských oprávnění C, CE a D. Značný nárůst zájmu evidujeme také u nových profesí jako je kouč nebo mediátor. Rozhodně největší nárůst rekvalifikací je ale v oblasti digitálního vzdělávání a profesí v průmyslu 4.0, jako jsou počítačové kurzy, kurzy digitální gramotnosti, účetnictví, programování apod. Je to přirozený vývoj, který reaguje na postupnou digitalizaci společnosti,“ uvedla Pavla Janovská. Podle ní je nemalé procento všech rekvalifikací zaměřené na osoby s dočasnou ochranou, které využívají rekvalifikaci český jazyk pro cizince. "S lepším jazykovým vybavením se cizinci totiž lépe uplatní na našem trhu práce,“ dodala Janovská.