Pracovní povinnost Plzeňský kraj zatím nenařizuje. Zdravotníci se hlásí sami

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 8. březen 2021 16:55
zdravotnictvi, lekar ilustrační foto / pixabay.com

Hejtmani jednotlivých krajů mohou nařídit pracovní povinnost ambulantním lékařům i části studentů. Plzeňský kraj ale zatím k této variantě přikročit nemusí. Zdravotníci se totiž hlásí sami na základě výzvy. Jen přes víkend jich přibylo 82.

Plzeňský kraj uvažoval o spolupráci s ambulantními lékaři a jejich zaměstnanci ještě před stanovením pracovní povinnosti samotnou Vládou. Oslovil tak prostřednictvím dopisu všechny ambulantní specialisty a jejich zaměstnance s prosbou o spolupráci. "Dovolte nám Vás společně požádat, abyste zvážili možnost Vašeho dočasného zapojení do práce v lůžkových zařízeních našeho kraje. Jsme si plně vědomi, že se jedná o zcela mimořádný institut, nicméně současná situace jej, podle našeho názoru, vyžaduje," píše se mimo jiné ve výzvě, kterou podepsala hejtmanka Ilona Mauritzová, ředitel krajské hygieny Michal Bartoš, krajský koordinátor intenzivní péče Jan Beneš, ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a předseda představenstva Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma. „Vytvořili jsme webovou databázi, kde se sami dobrovolně zaregistrují a mohou se rozhodnout, se kterým zdravotnickým zařízením chtějí spolupracovat,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Odezvu měla tato žádost velkou. Přes víkend se do databáze lékařů a sester, kterých se nařízení vlády týká, přihlásily další desítky z nich. V pondělí 8. března bylo v evidenci 82 osob, z toho 28 nelékařských pracovníků a 54 lékařů. Nemocnice v Plzeňském kraji v pátek v požadavcích uvedly potřebu celkem 22 lékařů a 118 nelékařských pracovníků. „Osobně mě tento zájem ambulantních lékařů i dalších nelékařských pracovníků velmi potěšil. Je to pro nás signál, že i oni chápou závažnost situace a chtějí se zapojit do pomoci nemocnicím. Vím, že je situace pro ně složitá, protože musí zajistit chod svých ambulancí a k tomu nám půjdou pomáhat na nemocniční pracoviště nebo do očkovacích center,“ podotkla Mauritzová.

Medici i studenti se zapojili dobrovolně

Pracovní povinnost nařídila vláda od středy 3. března nejprve pro ambulantní specialisty, od pondělí 8. března pak i pro část studentů. Pracovní povinnost se týká vedle studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol také čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství. Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání.

Zapojení mediků a dalších studentů zdravotnických oborů v tuto chvíli kraj řeší. "Sbíráme data o tom, kolik studentů v kraji by se ještě mohlo do pomoci zapojit. Zkušenosti s dobrovolníky z řad mediků a studentů zdravotnických a sociálních oborů v Plzeňském kraji jsou, někteří se do pomoci v nemocnicích či testovacích místech a domovech sociálních služeb již zapojili," dodala mluvčí kraje Eva Mertlová.