Před odjezdem na dovolenou pořádně své bydlení zabezpečte. Fotografie až po návratu!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 16. červen 2022 09:34

O zabezpečení vašeho bytu či domu byste měli přemýšlet ideálně už při jeho výstavbě. V opačném případě doporučujeme se obrátit na odborníky, kteří s vámi v rámci konzultace proberou vhodný systém bezpečnostních prvků přímo na míru. Většinou se kombinují prvky mechanického zabezpečení, jako jsou bezpečnostní dveře a zámek, s těmi elektronickými, kam řadíme alarmy, kamery, detektory, které vás mohou upozorňovat na rizika přes mobilní telefon. Při výběru firmy dbejte na to, aby disponovala patřičnými oprávněními. Pokud se rozhodnete nakoupit bezpečnostní prvky bez odborné pomoci, vybírejte certifikované výrobky.

Minulé případy ukazují, že nejčastější cestou pachatele při vloupání do obydlí jsou vstupní dveře, balkonové dveře nebo okna, které nejsou často majiteli řádně zabezpečeny. Pachatelé navíc postupují velmi rychle. Překonání běžných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních neuzamčených dveří se čas pohybuje kolem 15 sekund. Přes mikro ventilaci oken se pachatel do bytu či domu dostane přibližně za jednu minutu.

Doporučujeme, abyste udržovali kolem domu pořádek, zahradní náčiní uklízeli a snažili se celý prostor zpřehlednit. Ačkoliv si každý ceníme soukromí, není vhodné mít dům a jeho venkovní prostory zakryté stromy a neupravenou zelení. Používejte také osvětlení, ideální jsou ta na pohybová čidla. Nezapomínejte ani na své cennosti, které doma máte. Raději o nich nikomu neříkejte, bezpečně je uložte do trezoru nebo přímo do banky. Pro případ, že by vám je někdo odcizil, je dobré si předem sepsat seznam cenností, pořídit jejich fotografie a zaznamenat si sériová čísla. Ačkoliv se to nemusí zdát, velmi důležité je i mít dobré vztahy se sousedy a všímat si cizích osob v okolí vašeho bydliště. Domů si pouštějte pouze své známé nebo důvěryhodné osoby.
Připomínáme pár základních pravidel, které je třeba mít na paměti kdykoliv odcházíte nebo odjíždíte z domova.

Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.

Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu vašeho domova a soukromí.

Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.

Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí. Nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Autor: Silva Ema Kolářová