Při cestě z práce zachránila Jana Průchová lidský život

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 17. červen 2021 16:44
Daniela Moravcová a její anděl strážný - záchranářka Jana Průchová. Foto. ZZS PK

Psal se 28. leden 2021. Bylo chladno a silně pršelo. Hlavní sestra Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jana Průchová se odpoledne vracela z práce domů na jih Plzeňska. Na rohu ulic K Plzenci a Pampelišková v plzeňských Černicích si tehdy povšimla na chodníku bezvládné ženy. Ihned zastavila a vyběhla zjistit, co se stalo. Paní byla v bezvědomí a nedýchala. 

"Šla jsem od dcery na zastávku MHD, když se mi zcela neočekávaně udělalo špatně a zatočila se mi hlava. Vytáhla jsem mobilní telefon a vytočila dceřino číslo, chtěla jsem, aby pro mne přijela. Do telefonu už jsem ale nic neřekla, protože jsem zkolabovala," popsala Daniela Moravcová.

Jana Průchová nezaváhala. Pacientku zběžně prohlédla, uvolnila jí dýchací cesty záklonem hlavy a protože zjistila gasping, okamžitě začala resuscitovat. Mezitím volala na tísňovou linku 155, aby na místo přivolala své kolegy záchranáře. Po několikaminutové resuscitaci se pacientka probrala k plnému vědomí a záchranná služba jí transportovala na urgentní příjem FN Plzeň. Pacientka utrpěla fibrilační zástavu srdce a následně ve Fakultní nemocnici absolvovala operaci srdeční chlopně. O svém onemocnění neměla ani tušení. Po prodělané příhodě se plně zotavila, svojí zachránkyni vypátrala a dnes přišla Janě Průchové do sídla Zdravotnické záchranné služby na Klatovské třídě poděkovat za záchranu života.

"Neváhala jsem ani vteřinu, hned naběhly zažité mechanismy, které člověku z hlavy nikdo nesmaže. Pouze mi komplikovaly práci déšť a zima. Také mi v telefonním hovoru s naším operátorem Zdravotnického operačního střediska dělalo trochu potíže popsat, kde přesně se nacházím. Vše se odehrálo v řádu minut. Prochladlá jsem odjela normálně domů. Pobrečela jsem si, až když mě paní Moravcová vyhledala a kontaktovala, " vzpomíná Jana Průchová s tím, že měla obrovskou radost, že vše dobře dopadlo a pacientka se uzdravila.