Profesionální hasiči v Plzni mají novou techniku

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 10. květen 2023 17:46
Profesionální hasiči v Plzni mají novou techniku Foto: město Plzeň

Chemické obleky, detekční techniku, kompresor na plnění tlakových lahví, zásahové obleky se systémem aktivní ochrany hasiče, ale také vylepšení vozidla o nový žebřík, s nímž se dostanou až do výšky nad 40 metrů. To vše pořídil Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje díky příspěvku plzeňské radnice.

„Doufám, že vám technika bude dobře sloužit. Věřím, že zásahy, které s ní budete realizovat, pro vás budou bezpečné. Přeji vám, abyste se vždy v pořádku vrátili do svých domovů, a také děkuji za službu, kterou na území města Plzně i kraje vykonáváte,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Františka Pavlase patří vedení města Plzně obrovský dík. „Velmi si toho vážíme. S tím, co nejsme schopni zafinancovat v rámci standardu ze státního rozpočtu, nám vypomáhá právě město Plzeň. Tím pomáhá vlastně i všem občanům, protože hasiči tu jsou pro občany Plzně a okolí,“ uvedl František Pavlas a dodal, že pravidelná podpora ze strany města směrem k hasičům trvá již zhruba dvacet let.

Město Plzeň poskytlo přes milion korun na nové chemické obleky, 450 tisíc korun dalo na techniku pro detekci nebezpečných plynů, zhruba 700 tisíc korun bylo využito na kompresor na plnění tlakových lahví, jež hasiči nosí na zádech v rámci dýchacího přístroje a který poslouží nejen profesionálním, ale i dobrovolným hasičům. „Dále to byly třívrstvé zásahové obleky se systémem aktivní ochrany hasiče. Osmnáct kusů těchto obleků stálo téměř milion korun. Částku 600 tisíc korun jsme pak použili na dofinancování vylepšení nového automobilového žebříku AZ 40. Žebřík se používá k záchranným a hasebním pracím, používáme jej, když se potřebujeme dostat buď k otevření bytu nebo například ke snášení lidí třeba z balkonu či ze střech a tak dále,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.