Radek Novák

Radek Novák

Česká drahota již dosáhla obludných rozměrů. Nejen, že zesměšnila PR tým kolem premiéra Petra Fialy (ODS), ale i jeho samotného. Zdá se, že mediální poradce z premiérova týmu Miloš Růžička se jako již několikrát v minulosti seknul. Nechci již znovu probírat kauzu "nutella", spíše se chci zastavit nad celým faktem. Nebylo totiž vůbec nutné něco ověřovat, neboť to za nás všechny dělá řada renomovaných institucí. Na místo nesmyslného výletu do německých supermarketů se stačí podívat na údaje o platech úředníků EU, kteří pracují v členských zemí. Je všeobecně známo, že úředníci pracující na stejné pozici mají plat stejný, nicméně kompenzuje se jim to dle tzv. spotřebního koše. Jinak by například Francouz bral nuzný plat a třeba takový Maďar měl zase život na super vysoké noze.

Zdanění tichého vína? Pro někoho skvělý nápad, pro mě totální nesmysl. My Češi jsme často měli zlozvyk ničit to, v čem jsme byli mezinárodně dobří. Je dobře, že tentokrát zvítězil zdravý rozum a vláda od plánu ustoupila. Že bychom se nakonec z historie poučili?

Vláda vrazila dýku do zad českému byznysu. V rámci kontroverzního balíčku, který má zvrátit růst státního dluhu, chce totiž zdanit prodej podniků, což de facto znamená zavedení třetí daně. Pokud má tento návrh podle vlády ozdravit státní rozpočet, pak na to mám stručnou odpověď: Dává to smysl asi jako operace srdce v márnici.

Petr Pavel zvítězil v prezidentských volbách. Z hlediska zákona na tom není co rozporovat. Co ale rozporovat lze, je chování značné části české společnosti – řady celebrit, politiků a novinářů. Bohužel se ukázalo, že mnoho takzvaných a často samozvaných demokratů se za demokracii jen schovává. Více než třicet let po revoluci je to smutné zjištění.

Pavel Fischer, Andrej Babiš. Prezidentští kandidáti, kteří na první pohled vypadají, že nemají nic společného. Obzvlášť, když dojde řeč na komunistickou minulost. Jana Bobošíková ale upozornila, že tomu tak rozhodně není. Pavel Fischer podle ní za komunismu navštěvoval školu ve Švýcarsku a směle se vydával na zahraniční cesty za železnou oponu.

Velkou mezinárodní dohru má oslava 114. výročí narození Stepana Bandery ukrajinským parlamentem. Ukrajinští zákonodárci rozzuřili především Poláky, kteří stejně jako Rusové a Izraelci považují Banderu za teroristu a extrémního nacionalistu. O mezinárodní přestřelce informoval deník Echo24.

V Poslanecké sněmovně se aktuálně projednává vládní novela zákona o České televizi. Veřejnoprávní instituce se sedmimiliardovým rozpočtem a silným zpravodajstvím je v českých podmínkách papírově nezávislá, ve skutečnosti je však dlouhodobě politickým subjektem (ředitele ČT volí Rada ČT, kterou volí poslanci). Vzhledem k nastavenému formátu mají v nynějším mocenském souboji navrch vládní ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátská strana a STAN. To se samozřejmě nelíbí opozičnímu ANO a SPD, které se novelu snaží blokovat.

Jednoznačným úspěchem dopadly právě proběhlé senátní volby pro volební koalici SPOLU. Nejúspěšnější stranou se v nich stala ODS, která získala celkem osm senátorů. Patří mezi ně i Miloš Vystrčil, který čelil silné negativní kampani od hnutí ANO.

Kdyby se konalo mistrovství světa v blábolení, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by jistě brala zlatou medaili. Sebevědomá politička v posledních týdnech předvedla několik slovních veletočů, kterými si pod sebou doslova podkopla židli. Stačí se podívat na její dvojí metr na svého stranického kolegu Jiřího Pospíšila a Petra Mlejnka.

Šéf ODS Petr Fiala zuby nehty hájí projekt SPOLU a tvrdí, že ODS ve velkých městech oproti minulým volbám posílila. Jenže jak je patrné například v Plzni, profesorova matematika příliš nesedí. V Plzni ODS těžce ztratila na úrovni města i všech velkých obvodech.