„O práci se u nás téměř nezpívá. Zajímalo mě, jestli je za tím jen čtyřicet let režimního ,Buď práci čest‘, nebo je příčina hlubší. K západní populární hudbě patří pracovní písně, nejde si bez nich představit třeba folkové hnutí v šedesátých letech a v současnosti získávají nový význam s proměnou průmyslu i celé společnosti. Jak ale znějí české work songs?," uvedl Kouba, který jinak pracuje na Katedře arts managementu Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze, kde se zabývá především ekonomikou kulturního dědictví.
Podle Kouby lidové písně o práci stály dlouho na okraji zájmu sběratelů tradičního folkloru. "Obvykle neměly poetickou krásu a hloubku milostných textů, řemeslníkům se spíše posmívaly, někdy i dost nevybíravě. To kontrastuje s umělými písněmi oslavujícími třeba české včelaře, a také s angažovanou levicovou tvorbou hledající za vším sociální obsah. Snažil jsem se ukázat pestrost písní o práci a samozřejmě jejich humor, který jde někdy až na hranici nonsensu," popsal Kouba.
Publikace obsahuje méně známé lidové písně například o mlynářích nebo kamenících, nejčastěji ze zatím nevydaných sbírek. Vedle nich se ale dostalo pozornosti třeba skladbám barokních ptáčníků, pololidovým popěvkům o ševcích či sadařích nebo důkladnému popisu první pražské stávky. Nechybí ani dvě písně českých Němců. Nahrávky vznikly ve studiu ve Veselí nad Moravou v hudební režii zpěváka a dirigenta Jana Mikuška.
Publikace Řemeslo má zlaté DNA bude slavnostně představena 22. listopadu v sálu Moving Station v Plzni a 29. listopadu ve Velkém mlýně v Praze-Libni.