Respirátory už jen v MHD, v nemocnicích a sociálních zařízeních. Úleva, hlásí prodavači

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 14. březen 2022 10:20
Respirátory už jen v MHD, v nemocnicích a sociálních zařízeních. Úleva, hlásí prodavači Tento obrázek už je minulostí. Respirátory už v obchodech povinné nejsou. Foto: P. Bauer

Zatímco ještě v neděli dorazili do práce a museli mít po celou dobu nasazené respirátory, od pondělí už je mohou po dlouhé době znovu sundat. Právě dnes totiž skončila povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve většině vnitřních prostor s výjimkou vozů veřejné dopravy nebo nemocničních a sociálních zařízeních. Úlevu tak zažívají například prodavači nebo číšníci.

"K tomuto dni jsme se upínali už dlouho," přiznala jedna z prodavaček pracujících v obchodním domě v centru Plzně. Sama připouští, že po celou dobu ani nešlo mít ochranu dýchacích cest nasazenou správně, tedy i přes nos. "Nedalo se tady mnohdy dýchat. Poslední týdny, kdy se rozvolňovalo, už naše morálka klesala. Hlavně, když kolem nás nebyli žádní zákazníci, tak jsme si je sundavali," připustila. Podobně na tom byli i číšníci a barmani. "Už jsme je vlastně ani nenosili," potvrdil nám jeden z barmanů nočního klubu.

Naopak žádnou úlevu neměli například prodavači v supermarketech. "Prakticky pořád jsme někoho obsluhovali, mohli jsme si respirátor sundat jedině, když jsme šli na krátkou pauzu. Kolikrát jsem se domů vracel s opary. Poslední dobou už jsem si ale zvykl," popsal jeden z prodavačů. Sám ale chápe, že se respirátory nosit musely. "V práci jsem covid nikdy nechytil a věřím, že tomu pomohly právě respirátory" doplnil. 

Kde se musí respirátory nosit?

Pravidla pro nošení respirátorů se změnila 14. března. Nadále je potřeba nosit je ve veřejné dopravě, tedy ve vlacích, MHD, autobusech, vozech taxislužeb a také kabinách lanovek. Kromě toho se povinnost dál vztahuje na sociální a zdravotnická zařízení. Není ale třeba nasazovat je například v obchodech nebo na úřadech.

Ve veřejné dopravě a na dalších místech, kde povinnost ještě trvá, dál platí výjimky, díky kterým nemusí nosit respirátory předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizovaní lidé, klienti pobytových sociálních služeb a ve veřejné dopravě je nemusí mít řidiči. Výjimku mají i lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje.