Seniorům pomohou s registrací na očkování speciální linky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 18. leden 2021 12:12
Linky pomoci seniorům (2) ilustrační foto: Plzeňský kraj

Telefonní linky, kde proškolení operátoři pomáhají seniorům s registrací v centrálním rezervačním systému pro očkování, jsou v provozu. Jedna z nich je určena pouze mimoplzeňské seniory v celém Plzeňském kraji, druhá pak pro ty žijící v Plzni.

Foto: Plzeňský kraj

Pro Plzeňský kraj (mimo město Plzeň) je zřízená linka na čísle: 374 721 689, obyvatelé Plzně se pak dovolají pro pomoc na čísle 374 780 960. Lidé mohou telefonovat každý den od pondělí do pátku, v čase od 9 do 15 hodin.

"Jsme si vědomi, že ne každý senior tohle zvládne. Věříme, že pomohou rodinní příslušníci, ale je i skupina těch, kteří by si museli poradit sami," vysvětlila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

„Naším cílem je, aby se starší spoluobčané bez problémů zaregistrovali, získali termín očkování a nechali se naočkovat, čímž si výrazně ochrání své zdraví. Senioři jsou nejzranitelnější skupinou a my jim chceme maximálně ulehčit celý ten proces, neboť v době koronaviru si už všichni vytrpěli dost. Uplynulé měsíce byly pro všechny velmi náročné,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Foto: Plzeňský kraj

Telefonní centrum funguje jako ústředna až s pěti přístroji dle potřeby a aktuálního zájmu. "Na nich proškolení pracovníci a dobrovolníci přijímají a vyřizují hovory seniorů,“ uvedl David Šlouf, radní města Plzně, který vznik centra a celého systému za město spolu s TOTEMem připravil.

Podle Vlasty Faiferlíkové, ředitelky organizace TOTEM, je od pondělí 18. ledna v provozu i několik kontaktních míst, kam si mobilní senioři po dohodě termínu na telefonním centru mohou dojít osobně a vyškolení pracovníci a dobrovolníci jim pomohou s registrací. Tato kontaktní místa vznikla přímo v TOTEMu v Bolevci a budou i na jednotlivých úřadech městských obvodů.

Foto: Plzeňský kraj

Kromě telefonního centra připravuje Plzeň spolu s TOTEMem a městskými obvody také podporu seniorů, kteří žijí osamoceně a nemohou je doprovodit rodinní příslušníci na samotné očkování. Pokud o to senior opět na telefonním čísle 374 780 960 požádá, dobrovolník z TOTEMu ho doprovodí přímo do očkovacího centra. Mobilní senioři půjdou spolu s dobrovolníkem pěšky nebo využijí městskou hromadnou dopravu, imobilním občanům, nebo těm, kteří nemohou z různých důvodů použít MHD, bude zajištěn odvoz na očkování.

Na hejtmanství bude od 1. února v provozu infolinka, na níž lékaři odpoví na odborné dotazy k očkování proti covidu. "Nejčastější dotazy a odpovědi na ně zpracujeme a zveřejníme na našem webu," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Registrace k očkování pro seniory ve věku nad 80 let odstartovala v pátek 15. ledna 2021. Případní zájemci se musí registrovat prostřednictvím odkazu MZČR.