×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Seniorům v Plzni bude sloužit kontaktní místo sociální služby tísňové péče. Je první v republice!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 20. říjen 2023 15:09
Seniorům v Plzni bude sloužit kontaktní místo sociální služby tísňové péče. Je první v republice! Zdroj: Dohled na dosah

Nezisková organizace Dohled na dosah otevřela na Klatovské třídě v Plzni regionální kontaktní místo sociální služby tísňové péče a centrum pro asistivní technologie, které pomůže hlavně seniorům zlepšit fyzické a duševní funkce. Jde o první plně vybavené regionální centrum svého druhu v České republice.

IMG 0398 HDR EditKaždé centrum tak bude fungovat jako „improvizovaný byt“, kde si zájemci mohou vyzkoušet, co vše jsou jim schopny moderní technologie zabezpečit a jak je používat v praxi. Regionální kancelář bude zároveň poskytovat poradenství a inspiraci také pro neformální pečující, odborníky v sociální oblasti a zástupce municipalit. „Asistivní technologie mohou být pro sociální služby i pečující velmi zajímavým nástrojem, který ale bohužel u nás zatím nebyl kvůli neznalosti a neexistujícímu standardu kvality ve větší míře využíván. Je proto skvělou zprávou hlavně pro klienty, že v ČR již působí organizace, která se vývojem, testováním a šířením takových moderních technologií zabývá, a to přímo v prostředí sociálních služeb. Dohled na dosah šíří své znalosti i prostřednictvím dalšího vzdělávání pečujících a jako jediná organizace nabízí kurz práce s asistivními technologiemi akreditovaný u MPSV,“ uvedl ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Služba neziskové organizace Dohled na dosah se vyznačuje progresivním přístupem ve využívání moderních a asistivních technologií v oblasti sociálních služeb. Cílem začleňování technologických prvků je prevence a snížení zdravotních i sociálních rizik tak, aby osoby s nepříznivou situací mohly co nejdéle setrvat ve svém přirozeném sociálním prostředí. Doma mohou využívat například tísňové tlačítko, které umožňuje obousměrnou hlasovou komunikaci, a dále na míru přizpůsobené dohledové systémy, jež pomocí čidel a kamer sledují činnosti člověka v jeho domácnosti, přístroj pro měření kvality ovzduší, zařízení monitorující zdravotní stav, podložku sledující přítomnost osoby na lůžku a její polohování a různé aktivizační nástroje.

IMG 0226„Unikátnost služby spočívá v komplexním přístupu k monitorování uživatele. Nasazením prvků asistivních technologií zvyšujeme jeho bezpečnost a snižujeme rizika, která přináší věk nebo náhlé zhoršení zdravotního stavu. Naše řešení jsou vhodná jak pro pobytové a terénní sociální služby, tak pro domácí prostředí daného člověka a pomoc neformálním pečujícím. Naše unikátní regionální centra asistivních technologií slouží široké veřejnosti a jsou místem, kde je možné vyzkoušet vhodné a hlavně otestované technologie,“ vysvětluje předsedkyně organizace Dohled na dosah, z. s., Kristýna Hejdová.

Důležitý je také psychologický aspekt. „Asistivní technologie jsou velmi efektivním nástrojem zvýšení kvality života. Prokázalo se, že díky jejich vhodnému nasazení se senioři cítí bezpečněji a mají více sociálních kontaktů. To má obrovský pozitivní vliv na duševní zdraví,“ doplňuje místopředseda Dohled na dosah, z. s., Viktor Kubát.

Prostory regionálního centra Dohledu na dosah budou sloužit také pro školení, odborné praxe a další vzdělávání. Ve spolupráci s výzkumnými organizacemi a výrobci navíc organizace Dohled na dosah prověřuje prostřednictvím interního procesu testování nové technologie, které nesou značku záruky kvality, a zájemci si je v jejích centrech mohou vyzkoušet.