Sezonu v Plzeňském kraji část skiareálů chválí, další ji považují za průměrnou

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 21. březen 2022 06:45
Sezonu v Plzeňském kraji část skiareálů chválí, další ji považují za průměrnou ilustrační. Foto: Ski areál Špičák

Jako velmi podařenou hodnotí končící zimní sezonu 2021/2022 největší šumavský areál Ski&Bike Špičák v Železné Rudě, s velkou převahou nejnavštěvovanější v Plzeňském kraji. Jen jako průměrnou ji vidí provozovatelé komplexu Nad Nádražím - Belveder v Železné Rudě i v nedalekých Kašperských Horách. Areály s nadmořskou výškou pod 800 metrů v Českém lese, v Přimdě a Caparticích měly zimní sezonu velmi krátkou.

"Celkově určitě překonáme stotisícovou návštěvnost, což je pro nás pokaždé výborný výsledek. Od doby, kdy jsme spustili čtyřsedačkovou lanovku (na sezonu 2005/2006), půjde co do úspěšnosti o třetí nebo čtvrtý vůbec nejlepší rok co do počtu lyžařů," řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Pokud se nestane nic neočekávaného, měl by areál skončit se zimním provozem v neděli 27. března. "Je to o něco dříve, než obvykle jedeme, ale musíme zvládnout přípravy na zahájení dlouho očekávané investice - nové restaurace pro 250 lidí s dalším zázemím, jako jsou nové prostory pro lyžařskou školu, servis a půjčovnu vybavení," uvedl Kasík. Podle něj už v pondělí 4.dubna začne demolice starých objektů, které se musí vyklidit.

Přesto bude zimní provoz bude trvat 102 dní, o dalších šest připravilo areál oteplení a přívalové deště na počátku ledna. Jako jediné letošní větší minus vidí Kasík nedostatečný počet instruktorů v lyžařské škole. "Jinak bychom obsloužili tak o třetinu víc zájemců o výuku lyžování a snowboardingu. Přitom instruktorům, většinou studentům, platíme 350 korun na hodinu," uvedl.

Areál Nad Nádražím - Belveder v Železné Rudě považuje zimní sezonu za standardní a průměrnou. "Hlavně nás zasáhla obleva na přelomu roku, kdy jsme museli začátkem ledna znovu zasněžovat a pět dní jsme nejeli. Pokud by tohle nebylo, tak to byla výborná sezona," řekl Ladislav Zísler, jehož firma areál provozuje. Zisler by chtěl končit víkendem 2. a 3. dubna, ale je otázkou, zda ho počasí nepřinutí zavřít o týden dřív. "Myslím si, že začne být hezké počasí a lidé dole začnou jezdit na kolech a in-linech a chodit běhat, a na hory už nepřijedou," uvedl. Pandemie letos provoz areálu nelimitovala. "Poněkolikáté musím lidem poděkovat, protože všechny předpisy dodržovali. Měl jsem z toho strach, ale proběhlo to naprosto bez jakýchkoliv problémů. Návštěvníci na to byli připraveni a fungovalo to perfektně," řekl.

Podle Zislera se nedá říci, že by po protiepidemických uzávěrách před rokem byli lyžaři výrazně natěšení. "Lidé dneska mají tolik jiných starostí. A strávit někde víkend nebo aspoň jeden jeho den jim dává nějaký smysl. Ale nehodnotil bych to tak, že by byli úplně nadržení, že rok nelyžovali," řekl.

Letošní sezona podle Zislera nepodnítí větší investice do areálu. "Plánujeme je dlouhodobě a trochu jinak, protože peníze vyděláváme jinde a nejsme na této zimní činnosti úplně závislí. V dalším rozvoji spíše narážíme na různá povolení, ať už od majitelů pozemků a dalších, tedy na spoustu jiných problémů, což nás brzdí v dalším rozvoji areálu. Investice neplánujeme podle toho, jak povedená byla sezona," dodal.

Lyžařský areál na Přimdě v Českém lese na Tachovsku byl letos v provozu jen dva týdny, což bylo pro město ztrátové. "Jsme odkázáni jen přírodní sníh, nemáme zasněžování, což je důsledek pozemků, které nevlastníme," řekl starosta Přimdy Jiří Kadera. Město plánuje přes deset deset let zasněžování za miliony korun, ale k tomu potřebuje získat do majetku pozemky pro přístup k vodě. U horní sjezdovky se dohodla radnice s rodinou Kolowratů, u dolní zatím roky neúspěšně jedná s pozemkovým úřadem.

čtk