Šídlovský rybník má zpevněné břehy, hrozil sesuv půdy

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 16. únor 2023 14:15
Šídlovský rybník má zpevněné břehy, hrozil sesuv půdy Foto: M. Gregar

Kvůli postupnému sesuvu půdy museli správci městských rybníků zpevnit svažitý jižní břeh Šídlovského rybníka v rekreační oblasti Boleveckých rybníků. Práce za 2,4 miliony korun včetně DPH, které začaly 30. listopadu, skončily dříve. Ušetřený čas město využije k dopouštění rybníka, normálního stavu hladiny by mohl dosáhnout ještě před letní sezónou.

IMG 6065 JPG fotoMartinGREGAR small„Abychom zabránili postupnému sesouvání půdy z našeho i sousedního pozemku do rybníka, zpevnili jsme břeh kameny se dvěma žulovými schodišti pro lepší přístup k vodě. V místě, kde byla ve svahu velmi silná eroze půdy, byl po zasypání vyskládán kámen tak, aby si na něj mohli lidé sednout a dívat se na rybník. Oproti projektu tak přibyly na břehu v blízkosti bezpečnostního přelivu ještě druhé kamenné stupně pro vstup do vody ze strany od hráze,“ vysvětlil vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar, který měl stavbu na starosti. Na jaře ještě k nově vybudovanému schodišti přibude přístupová cesta, která se napojí na cestu vedoucí podél rybníka.

Stavba byla oproti původnímu plánu dokončena o dva měsíce dříve, než bylo plánováno. "Ušetřený čas využijeme k dopouštění rybníka. Máme tak větší šanci, že normálního stavu hladiny dosáhne ještě před létem, kdy si sem chodí mnozí Plzeňané zaplavat,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

V roce 2020 nechala Správa veřejného statku města Plzně u hráze Šídlovského rybníka vybudovat nový bezpečnostní přeliv, o rok později pak přibyla vrátka na požeráku a na žádost otužilců byla na severním břehu nově vybudována převlékárna s lavičkami. Správa veřejného statku města Plzně, která se o rybník stará, také nechala loni ke konci srpna opravit poničený dřevěný přístřešek na severním břehu. Na konci léta pak na severní straně Šídlovského rybníka přibylo cvičební nářadí (tzv. workoutové prvky). Zpevnění jižního břehu tak představuje poslední úpravy u tzv. Šídlováku.