Silný déšť zvedl hladiny řek v Plzeňském kraji, meteorologové mírní výstrahu

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 1. červen 2024 12:18
Silný déšť zvedl hladiny řek v Plzeňském kraji, meteorologové mírní výstrahu ilustrační. Foto: se souhlasem ZAK TV

Vytrvalé deště zvedly hladiny řek v Plzeňském kraji, zejména na Šumavě a v Pošumaví. Podle meteorologů napršelo za posledních 24 hodin kolem Železné Rudy a Prášil na Klatovsku i kolem 70 mm srážek. Ostružná v Kolinci a Křemelná ve Stodůlkách na Klatovsku mají od rána druhé povodňové stupně. Během dopoledne dosáhla druhého stupně také Otava v Sušici, na prvním stupni jsou také Otava v Rejštejně, Úhlava v Tajanově u Klatov a Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku. Hladiny stále stoupají. Zároveň pak meteorologové snížili stupeň výstrahy. Odvolali extrémní stupeň nebezpečí. V platnosti zůstává varování před vydatným deštěm pro západ a jihozápad Čech a to až do půlnoci na neděli.

Kvůli stromu spadlému na trať u České Kubice na Domažlicku stála dočasně doprava na trati do Německa do obce Furth im Wald, řekl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Před stromem bezpečně zastavil mezinárodní expres.

Meteorologové dnes v informační zprávě uvedli, že v sobotu čekají srážky do 20 mm. Vodní toky v zasažených oblastech na jihozápadě území budou dál stoupat. "V neděli a v pondělí se na celém území ČR budou vyskytovat bouřky, které mohou způsobit i výraznější vzestupy na již rozvodněných tocích," uvedla povodňová služba ČHMÚ.

Meteorologové v pátek varovali, že kvůli vydatným srážkám a nasycení půdy bude o víkendu prudce stoupat hladina Mže a Radbuzy na západě Čech až na třetí stupeň povodňové aktivity. Platí tam povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. Na tocích odvodňujících Šumavu očekávají meteorologové dosažení prvního povodňového stupně.

Ostružná v Kolinci dosáhla výšky hladiny 80 centimetrů, což je hranice pro druhý stupeň, kolem 7:30, během dopoledne stoupla o čtyři centimetry. Křemelná dosáhla druhé stupně na 130 centimetrech po 8:00, hodinu před polednem je na 147 centimetrech. Otava v Sušici dosáhla prvního stupně v 8:20 při výšce hladiny 120 centimetrů, nyní je na druhém stupni a 153 centimetrech.

"Za posledních 24 hodin pršelo na celém území ČR, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Na Železnorudsku a Prášilsku to bylo i kolem 70 mm srážek, na což reagují zejména toky odvodňující Šumavu a Pošumaví. Právě zde a lokálně v Krušných horách je zároveň půda v největší míře na maximálním nasycení," uvedli meteorologové na síti X. V Hojsově Stráži spadlo 70,2 mm, v Prášilech 67 mm, na Špičáku 62,3 mm.

Krajští hasiči zasahovali v souvislosti s počasím u 18 zásahů technické pomoci. Za dnešek podle průběžně aktualizované statistikypětkrát čerpali vodu a osmkrát odstraňovali spadlý strom.

čtk