Škola v Blovicích na Plzeňsku má kvůli problémům se šikanou novou ředitelku

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 5. duben 2024 07:40
Škola v Blovicích na Plzeňsku má kvůli problémům se šikanou novou ředitelku Foto: ZŠ Blovice

Novou ředitelkou základní školy v Blovicích na Plzeňsku je ode dneška Jolana Rundová. V úterý o tom rozhodli radní města. Ve funkci nahradila Dagmar Hitkovou, odvolanou kvůli situaci se šikanou, která podle některých rodičů na škole dlouhodobě bují. Rundová školu povede do jmenování ředitele vzešlého z konkurzního řízení, uvádí oznámenízveřejněné na webu města.

Nová ředitelka nechystá zásadní změny v pedagogickém sboru školy. "Spíš jde teď opravdu o to, aby se zklidnila situace tady na škole," řekla dnes Rundová České televizi (ČT). Podle webu Blovic nová ředitelka jmenuje jednou ze svých zástupkyň někdejší ředitelku a zástupkyni ředitelky do roku 2021 Vendulu Kopeckou. "Zřizovatel bude novému vedení školy poskytovat další podporu v řešení této situace," uvádí město.

Předchozí ředitelku školy odvolali blovičtí radní z funkce na začátku minulého týdne. Rozhodnutí zdůvodnili závažným porušením nebo neplněním právních povinností vyplývajících z jejích činností, úkolů a pravomocí, uvedl minulý týden starosta města Robert Zelenka (Žijeme Blovice). Hitková s rozhodnutím rady nesouhlasí a argumentovala tím, že v médiích a na sociálních sítích se o situaci na škole šířily nepravdy, a zejména tím, že nedostala dostatek času, aby se mohla vyjádřit k závěrům inspekčních zpráv České školní inspekce (ČŠI).

"Škola věděla o rizikovém kolektivu v těch třídách," řekl dnes náměstek ústředního školního inspektora ČŠI Karel Kovář. Škola podle něj měla preventivní programy rizikového chování, který ale nebyl dostatečně účinný pro tak problémový kolektiv.

Šikanou na blovické základní škole se zabývá i policie. S ohledem na to, že se vyšetřování týká dětí, neposkytuje žádné podrobnější informace. Obětí extrémní šikany několika spolužáků se ve škole podle rodičů stala třináctiletá dívka. Šikana měla údajně sexuální podtext a dívka má vážné následky. Podle rodičů to ale není jediný případ šikany ve škole. Sepsali petici, kterou předali na jednání zastupitelstva. To přijalo usnesení, v němž zastupitelé zavázali radu situaci řešit.

čtk