Sláva v plzeňské zoo. Lvice Tamika má narozeniny

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 1. červenec 2024 12:00
Sláva v plzeňské zoo. Lvice Tamika má narozeniny Foto: K. Misíková

Desáté narozeniny dnes oslavila lvice Tamika, kterou plzeňská zoo získala v roce 2015 ze Zoo v Hannoveru. Její čestnou kmotrou se stala radní města Plzně Eliška Bartáková.

Tamika za svůj život přivedla na svět 13 mláďat v pěti vrzích, všechny se samcem Matesem. Je zároveň matkou prvního odchovaného lvíčete Amiry, které se narodilo v září 2016.

Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající přírodní čtrnáctiarový výběh. "Do té doby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích a od roku 1974 nedošlo k odchovu," uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba. V červnu 2022 byl otevřen v zmodernizované podobě po rekonstrukci za 31 milionů korun.

Africký poddruh lva přežil své vyhynutí díky shodě okolností v menažérii marockých králů. V zoologických zahradách je chován výjimečně. "Lev berberský je jedním z poddruhů lva pustinného. Obýval hory severní Afriky a byla pro něj typická hustší a delší srst. Dlouho se myslelo, že je již vyhubený, ale před lety vyšlo najevo, že je chován ve zvěřinci marockého krále. Později se dostali do několika zoo, kde se množí," doplnil Vobruba.