Smutná zpráva dorazila z Belgie. Zemřel častý účastník Slavností svobody

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 29. říjen 2020 08:41
201027_Slavnosti_svobody_veteran_Rauw foto: město Plzeň

Ve svých 93 letech zemřel v pondělí 26. října belgický veterán Hubert Rauw, příslušník 17. praporu belgických střelců a osvoboditel západních Čech. V posledním desetiletí se opakovaně účastnil v Plzni Slavností svobody.

Hubert Rauw se narodil v 8. října 1927 v Lutychu (Liege) na východě valonské části Belgie. Jeho otec zemřel, když mu bylo pět let, od té doby ho vychovávala jen matka. Dětství tak měl těžké, na studium nebyl čas ani prostředky. Musel začít brzy pracovat, nejdříve jako firemní poslíček, později se vypracoval na regulérního pošťáka.

Po osvobození Belgie americkou armádou vstoupil jako dobrovolník do 17. střeleckého praporu, který byl nasazen spolu s 3. americkou armádou. Jeho jednotka se v květnu 1945 zastavila těsně před československými hranicemi kdesi v Bavorsku. Po demobilizaci se vrátil k práci na poště. Jako pošťák pracoval celý svůj život, působil na různých pozicích v Lutychu a Bruselu.

Od roku 1990 se Plzeň každoročně v květnu pomyslně vrací do roku 1945. Konají se zde Slavnosti svobody, na které přijíždějí lidé z celého světa, aby společně s obyvateli města, vojenskými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození americkou armádou. Hubert Raw patřil k veteránům, kteří se sem rádi vraceli.