Sportovně relaxační centrum u ejpovického tunelu naváže na nově budovanou cyklostezku

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 30. duben 2024 15:31
Sportovně relaxační centrum u ejpovického tunelu naváže na nově budovanou cyklostezku Foto: město Plzeň

U ejpovického železničního tunelu v takzvaném Psovském údolí v Plzni na Doubravce by měl vzniknout velký sportovně relaxační areál s pumptrackem, vyhlídkou, občerstvením, pobytovou loukou a zázemím pro cyklisty a příznivce inline bruslení. Projekt chce využít jedinečnosti Psovského údolí, které nabízí výhled na řadu dominant města, a především areál naváže na nově budovanou cyklostezku v místech zaniklé železniční tratě z Plzně do Chrástu. 

 

„Jedná se o projekty, u kterých se naplno ukazuje synergie mezi městem, městským obvodem a v tomto případě i Plzeňským krajem. Z pozice primátora jsem připraven na projekt uvolnit část peněz z městského rozpočtu a budu usilovat o to, abychom sportovní relaxační centrum společně otevřeli co nejdříve, ideálně už v roce 2025. Věřím, že se bude jednat o atraktivní prostor nejen pro Plzeňany,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Významným sportovním prvkem areálu by měl být pumptrack, který bude mít přibližně tisíc metrů čtverečních. „Právě pumptrack si lidé přáli ve druhém ročníku participativního rozpočtu Rozhodněte sami. My jsme proto rádi, že můžeme přání splnit. Místo nabízí velký potenciál a my ho určitě využijeme,“ uvedl starosta Čtyřky Tomáš Soukup. „Je to místo, které si našli sami lidé. Už teď sem míří obyvatelé mnoha částí Plzně. Tady začíná přírodní park Berounka, je odsud vidět Chlum, kostel svatého Jiří, a dokonce je možné dívat se odtud na katedrálu svatého Bartoloměje,“ doplnil místostarosta Čtyřky Jan Kakeš.

Sportovně relaxační areál Psovské údolí nabídne možnost odpočinku na cestě po nové cyklostezce a poskytne cyklistům nebo pěším turistům možnost svézt se také na inline bruslích. Projekt totiž nabízí kromě sportovního vyžití také potřebné zázemí. „Budou tu například cykloboxy nebo skříňky na boty pro inline bruslaře,“ dodal místostarosta čtvrtého plzeňského obvodu Jan Kakeš. Chybět nebude ani občerstvení, dětské herní prvky a atraktivní vyhlídka, která by se dala využít také k menším kulturním akcím. Kromě toho zde bude pobytová louka pro pikniky a odpočinek.

Projekční práce by měly být dokončeny ještě letos. Na území budou muset být provedeny terénní úpravy, součástí stavebních prací bude také vybudování zpevněných cest a chodníků, aby bylo místo bezpečně přístupné. Odhadované náklady by se měly pohybovat kolem 25 milionů korun. S realizací by se mělo začít příští rok.

„Věřím, že novou cyklostezku po bývalé železnici z Doubravky až do Chrástu si Plzeňané oblíbí, bude velmi využívaná, a proto velmi vítám myšlenku městského obvodu vybudovat u nástupu na tuto stezku areál s prostorem pro posezení, vyhlídku i odpočinek. Celkovou atraktivitu této části města pro trávení volného času to určitě ještě zvýší,“ uvedl náměstek primátora města Plzně Aleš Tolar, do jehož gesce spadá budování cyklostezek.